Lääne-Virumaal käivad protestide saatel 6,1 miljonit eurot maksvad uuringud – Aru-Lõuna karjäärist tuuakse välja kuni 50 tonni maavara, mille analüüsist peaks aasta pärast selguma.
„Kuus väiksemat puurauku on praeguseks tehtud, novembri esimeses pooles hakatakse tegema suuremaid, 1,2meetrise läbimõõduga puurauke, kokku seitse, millest kogutakse umbes kaks veoautokoormat katseteks vajaliku tooret,“ selgitab Eesti Geoloogiateenistuse pressinõunik Erki Peegel Maalehele.
Farmer Arti Silm, kelle Kohala farm jääb uuringualast – Aru karjäärist – paari kilomeetri kaugusele, on murelik. „Juba Ubja põlevkivikaevanduse avamine tõmbas mu kaevude vee alla, aga mis nüüd edasi saab?“
„Rahvas on äärmiselt mures, ei julge ehitada, investeerida, sest kõik võib ju kaevanduse alla jääda,“ räägib farmer kohalikest meeleoludest. Lisab, et ka piirkonnast lahkumise mõtted pole inimestele enam võõrad.
„Oleme siin ettevõtjatega aastaid pingutanud, et külaelu taastuks, aga nüüd uuritakse fosforiiti, mitte aga seda, mis inimestest fosforiidikaevanduse avamise järel saab,“ heidab Silm ette.
Riigikogu liige ja Vinni vallavolikogu esimees Evelin Poolamets ütles Maalehele, et kavandatav kaevandus tekitab ka talle suurt muret. „Kohtumine kliimaminister Yoko Alenderiga süvendas seda muret veelgi. Vestluses selgus, et paljusid keskkonda puudutavaid teemasid pole veel käsitletud. Peaaegu esimestes lausetes hakati rääkima fosforiidi maailmaturuhinnast. Lihtsate arvutustega näidati, et Aru-Lõuna karjääris on fosforiiti 5,6 miljardi euro väärtuses, kuid sellest ei olnud maha arvutatud kaevandamiskulusid ega keskkonnamõjudest tulenevaid kahjusid,“ kõneles Poolamets, kes korraldab Toompeal novembris ka sellesisulise konverentsi.
Käivitunud on aktiivne ja valitsust tõrvav tegevus 21. septembril loodud Facebooki-grupis nimega „EI fosforiidi kaevandamisele!“, kus on praegu 2500 osalejat. Moderaatorite-administraatorite hulgas on EKRE liikmed Evelin ja Anti Poolamets ning Helle-Moonika Helme.