Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kolme Balti riigi krediidireitingu langetamise taga pole üksnes Ukraina sõda

-
02.06.2024
Usalduse langus Eesti vastu peitub suuresti nendes, kes istuvad hetkel selles majas.
© UU

Laupäeval levis uudis Eesti krediidireitingu alandamise kohta, kusjuures seda seostati ennekõike rahvusvahelise olukorraga, kuid ilmneb, et see polnud ainus põhjus.

Rahvusvaheline reitinguagentuur Standard & Poor’s (S&P) langetas kolme Balti riigi krediidireitingut, mis võib teha riikidele laenuvõtmise pisut kallimaks. Kuigi agentuur viitas oma otsuses geopoliitilistele riskidele seoses Ukraina sõjaga, usuvad analüütikud, et rohkemgi võis selle põhjuseks olla kasvanud riigivõlg, eelarvedefitsiit ja kehv majandusseis.

Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ütles “Aktuaalsele kaamerale”, et eelkõige oli tegu signaaliga – Eesti peaks riigi rahanduse kiiresti korda saama. Ka Swedbanki peaökomist Tõnu Mertsina näeb peapõhjust pigem Eesti enda rahanduses.

“Kahjuks väga palju jääb selles reitingu langetamises tooni andma just geopoliitiline risk ja sõja mõjud, kuigi ma hindaks, et Eesti selliseks reitingut mõjutavaks teguriks võib olla riigirahanduses toimuv ja pikaleveninud majanduslangus,” ütles Mertsina.

Avaroni investeeringute juht Rain Leesi kommenteerib: “See on ehk valitsusele sõnumiks, et peaks rohkem vaatama riigi kulutusi üle ja pöörama tähelepanu sellele, et eelarve oleks tasakaalus.” (ERR)

Kaja Kallas on kõigi oma kolme valitsuse puhul üritanud majandusraskusi alati seostada Ukraina sõja või eelmiste valitsuste väidetavate tegematajätmistega, kuid praeguse allakäigu aluseks ei saa olla ainult Venemaa agressioon, olulisteks teguriteks on ka kliimameetmed, selle seonduv Euroopa Liidu konkurentsivõime langus ning valitsuse enda ebakompetentsus. Üle kolme aasta valitsenud peaminister ei saa enam ainult eelkäijaid süüdistada – kui asi on hapu, on selles üha ja üha suurem roll temal endal.

Reformierakondlasest endine peaminister Andrus Ansip aga leiab, et valitsus ei tegele kärpimise, vaid kärpimise teesklemisega. Tema hinnangul on vaja rääkida inimestele avatult, miks on riigi rahandust vaja kokku tõmmata, ning eelarve puudujäägi ajamine kaitsekulude kaela on häbematus.

Uued Uudised