2015. aasta vana-aasta ööl toimus Kölnis teatavasti massiline naiste ahistamine Põhja-Aafrika taustaga migrantide poolt.
Politseile esitati enam kui 600 kaebust, mille põhjal selgitati välja 1304 kahtlusalust. Uurimist alustati neist 290 suhtes, süüdistus esitati lõpuks 52-le ja süüdi mõisteti vaid kolm meest. Süüdistuse saanute hulgas oli 17 alžeerlast, 16 marokolast ja 7 iraaklast.
Jaanuaris 2016 kärkis kantsler Angela Merkel, et Kölni massiahistamine peab saama õigusriigile kohaselt karmi hinnangu. Merkel kinnitas, et süüdlased tuleb nii kiiresti kui võimalik tuvastada ja neid tuleb karistada, sõltumata nende päritolust või taustast.
Kölni politsei moodustas 2016. aastal asja uurimiseks erikomisjoni. „Meil oli olemas vajalik ressurss ja me nägime tohutult vaeva,“ rääkis üks komisjoni liige. „Aga muidugi oli meile algusest peale selge, et kätte saame vaid üksikud kurjategijad.“
Nüüd, kolm aastat hiljem, on siis näha õigusriigi „karmi“ hinnangut. Der Spiegel vahendab, et 600 kaebuse põhjal on süüdi mõistetud kolm meest. Kaks neist said tingimisi karistuse ja ühele määrati reaalne vangistus. Needki kolm meest mõisteti süüdi, kuna nad olid teinud endast ja oma ohvritest telefonidega pilte. Nii oli võimalik mehed identifitseerida. Enamikul juhtudel identifitseerimine aga ebaõnnestus.
Niisugune tulemus on kainestav. Nagu tunnistas kohtu kõneisik Wolfgang Schorn, oli Kölni uusaastaöö ahistajaid väga raske tuvastada ja konkreetsetele isikutele oli raske esitada konkreetseid süüdistusi. Seega – Saksa õigusriik ei saanud karmi hinnangu andmisega siiski hakkama.
Allikas: Der Spiegel
Refereeris Triin van Doorslaer