Kuigi Edward Lucas on globalismimeelne kolumnist, tabab ta vahel oma sõnavõttudega ka märki.
Oma järjekordses kolumnis ütleb Lucas, et tema uus lemmiksõna on “westsplaining” (nähtuste seletamine Vana Lääne kesksest vaatenurgast – BNS).
Euroopa julgeoleku kontekstis esineb Lucase hinnangul westsplaining`ut palju konverentsidel ja diplomaatilistel kohtumistel ning sotsiaalmeediadebattides. “”Vana Lääne” – riigid, mis ei ole kunagi kommunismi kogenud – inimesed peavad “uue Lääne” – endiste vangistatud rahvaste – inimestele loengut ajaloo ja geograafia teemadel ja teistes küsimustes,” kirjutab kolumnist.
Westsplainerite märkused keerlesid tema sõnul varem mõtete ümber nagu “Miks olete teie seal idas nii paranoilised, rahvuslikud ja militaristlikud?” ja “Kas te ei mõista, et meil peab olema Venemaaga dialoog?”
Huvitav on ka Lucase märkus: “Nad tahavad ühtainsat käepärast narratiivi, milles nad saavad süüdistada Venemaad kõiges alates Hillary Clintoni valimiskaotusest Brexiti ja populismi tõusuni. See vabastab nad mugavalt omaenda majandus-, sotsiaal- ja julgeolekupoliitilistest vigadest viimastel kümnenditel.”
Lucas ütleb, et nüüd kui westsplainerid on avanud silmad Vene mõjutusoperatsioonide (mille nad taandavad tavaliselt sügavalt ekslikule fraasile “libauudised”) olemuse suhtes, liialdavad nad selle ohuga. Tema ise näeb Venemaad ohuna vaid Ukrainale, “ülejäänud maailma jaoks on Putini režiim aga nuhtlus, mitte oht.”
“Kreml korraldab tõesti tõhusaid rünnakuid, eriti “Vanas Läänes”. Ta õhutab polariseerumist eesmärgiga õõnestada usaldust institutsioonide vastu ja hajutada otsusekujundajate tähelepanu. Aga need operatsioonid kasutavad ära nõrkusi ja lõhesid, millel me oleme ise lasknud tekkida,” märgib kolumnist.
Lääs on tõepoolest pikemat aega keskendunud masohhistlikule nutule, mille järgi Venemaa justkui valitseks kogu Lääne inforuumi, selle asemel, et oma võimsustega Vene häkkerid lihtsalt maha tampida. Peale selle kasutatakse Kremliga hirmutamist ära poliitilistes mängudes (ilmselt ka enne Euroopa Parlamendi valimisi), samas kui Saksamaa teeb Kremliga avalikku koostööd Nord Stream 2 projekti kallal.
Allikas: BNS