Euroopa Liit saavutas lõpuks kokkuleppe Poola ja Ungariga EL-i pikaajalise eelarve ja koroona taastepaketi osas, kuid Poola valitsuse ühe koalitsioonipartei (Solidaarne Poola) liider Zbigniew Ziobro ei ole arengutega rahul. Ziobro nimetas saavutatud kokkulepet veaks, mille eest tema partei on korduvalt hoiatanud.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki sõnul omab Euroopa Ülemkogul saavutatud otsus juriidiliselt siduvat jõudu ja seda on raske muuta. Vastuvõetud otsused tagavad, et nn õigusriigi põhimõtete järgimine ja EL-i eelarve hoitakse lahus, nii nagu näevad ette ka EL-i aluslepingud.
Ungari peaminister Viktor Orbáni väitel olid need läbirääkimised tema 30-aastase rahvusvahelise poliitikakarjääri raskeimad, kuid kinnitas ühtlasi, et talle meeldis seista selles võitluses õlg õla kõrval Poolaga.
„Koos õnnestus meil päästa EL-i ühtsus. Tegemist ei olnud mitte lihtsalt debatiga õigusriigi põhimõtete üle, vaid debatiga EL-i tuleviku üle. Keskseks küsimuseks oli, kui suur on EL-i võim – kas võim on EL-i institutsioonide või rahvusriikide käes,“ lisas Orbán. Ta rõhutas ka ühehäälsuse põhimõtte olulisust, nimetades seda üheks kõige tugevamaks EL-i siseseks instrumendiks.
Ent Poola koalitsioonivalitsuse justiitsminister Zbigniew Ziobro arvates ei õnnestunud Poolal ja Ungaril tagada õigusriigi põhimõtete tingimuse kasutamise osas rahuldavat lahendust. Ta ei nõustunud kahe riigi peaministrite väidetega ja ütles, et Euroopa Kohus on korduvalt langetanud otsuseid, mille kohaselt ei ole Euroopa Ülemkogul vastu võetud otsustel õiguslikult siduvat jõudu. Ziobro leiab, et Euroopa Komisjonil on üha suurem õigus sekkuda rahvusriikide presidentide, parlamentide, valitsuste ja isegi kohalike omavalitsuste tegevusse.
Oma neljapäevases sotsiaalmeedia postituses kirjutas Ziobro, et peab otsust õigusriigi põhimõtete eeltingimuste mehhanismist veaks, mille eest tema partei on korduvalt hoiatanud ja et partei kavatseb võtta arutelu alla, kuidas pärast vetost loobumist edasi tegutseda.
Allikas: Remix