Napilt üle kuu on aega 9. maini, mida vene kogukond aktiivselt tähistab, ja kuigi eriolukorra finišiks on märgitud 1. mai, tundub pandeemia süvenevat – seetõttu tuleb otsused pronkssõduri juures toimuva lubamise kohta teha aegsasti.
Postimees kirjutab, et Vene saatkond laseb pronkssõdurit oma kulul korrastada. “Meie poole pöördus üks firma sooviga monument suure püha eel läikima lüüa. Tänavu täitub ju 75 aastat Venemaa suurest võidust…” rääkis Eesti Sõjamuuseumi nõunik Peep Reisser Postimehele.
Venemaa on teatanud alternatiivide otsimisest nende võidupüha tähistamisele. Kremlis ja Vene kaitseministeeriumis kaalutakse koroonaviirusega COVID-19 seoses kaht võidupühaparaadi korraldamise võimalust, neist ühe kohaselt peetakse üritus 9. mail pealtvaatajateta, teisel juhul viiakse see üle sügisesse, kirjutab ajaleht Kommersant.
Venemaa tegemised on nende teha, kuid Eestis on väga suur kogukond, kes tahab kindlasti 9. mail pronkssõdurit külastada, ja see tuleb juba aegsasti selgeks rääkida, et ei tuleks uut pronksiööd, kui keegi räägib kellestki mööda. “Surematu polk” võib jääda “surematuks” ka surmahaiguse ajal.
Nagu koroonapiirangud on näidanud, ei pea Eesti vene kogukond neist eriti kinni – nad pole kas teises inforuumis elamise tõttu toimuvaga kursis, või eiravad ettekirjutisi teadlikult, sest valitsus polevat “oma”, nagu kirjutas ähvardavalt RusDelfi toimetaja Vitali Bestšastnõi.
Võib eeldada, et koroonaviirus ei vaibu nii ruttu, kuid oma maailmas elav vene kogukond sellest ei hooli – nad lähevad oma Aljoša juurde ka haigusest hoolimata. Kui neid hakatakse takistama kohapeal, väljub olukord ruttu kontrolli alt.
Seepärast on vaja, et Eesti riik räägiks 9. mai stsenaariumid juba praegu selgeks. Eestlased mälestasid küüditatuid küünaldega akendel, mida sarnast tuleb teha ka venelastel.