Pärast Eesti välisministri Liimetsa ja tema Vene kolleegi Lavrovi telefonikõnet on nende kahe räägitut mitmel moel käsitletud.
Küll aga on huvitav Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni seisukoht, nagu ei surunuks Lavrov Eestile peale oma seisukohti – selline Venemaa kaitsmine on midagi uut isegi Reformierakonna jaoks. Kas nõue kõrvaldada Tartu rahu mõiste polegi surve?
“Arvamus, et Venemaa justkui suruks meile peale oma põhimõtetest loobumist, on täielik nonsenss. Meid pole võimalik sellega mõjutada ega ühiskonda lõhestada, kui muidugi Eestit Euroopa Liidust välja tõmmata sooviv EKRE näiteks ise Kremli meelevalda ei kipu,” väidab Mihkelson. Siin on koguni kolm valet ühe reformari suust.
Kummaline on arvamine, nagu ei nõuaks Venemaa Eestilt oma põhimõtetest loobumist – Kreml nõuab tegelikult seda igal alal, nii Tartu rahu, riigi õigusjärgsuse, ajaloo kui ka paljudes muudes küsimustes. Putinistid tahaksid just, et Eesti oleks uus riik, millel pole mingit seost 1918. aastal loodud riigiga.
Mihkelson võiks enne selliste avalduste tegemist teada, kuidas Venemaa just praegu ajalugu ümber kirjutab – alles poole aasta eest olid poolakad vihased selle üle, et Kreml paneb neile vastutuse Teise maailmasõja vallapäästmise eest.
Vale on ka see, et Eesti ühiskonda pole võimalik lõhestada – ta on juba lõhestunud sellega, et osa eestlastest nõuab Tartu rahu piiride järgimist ehk keeldub tunnistamast Narvataguse ja Petserimaa äraandmist, Mihkelson aga on koos Paetiga üks selle reeturliku sammu autoritest.
Ja muidugi on eriline vale see, nagu kipuks EKRE oma euroskeptilisusega Venemaa alla – kas EL-ist lahkunud Suurbritannia elavdas suhteid Venemaaga? Kas NATO liige, kuid EL-ist eemale jäänud Norra, kes omab piiri Venemaaga, on kuidagi Kremli mõju all?
Euroskeptilisus tähendab ennekõike seda, et Euroopa Liit pole enam see rahvusriikide majandusele suunatud ühendus, kuhu ka Eesti just majanduskoostööd silmas pidades astus, vaid sellest on saamas ideoloogiatega mürgitav impeeriumimõtetega föderatsioon.
EKRE-l pole Venemaaga midagi ühist, sest just see erakond esitab Kremlile “territoriaalseid pretensioone” ega luba Tartu rahu piiridest ja põhimõtetest taganeda.
Muidugi mõista on Venemaaga ühinemine ennekõike Urmas Kruuse ja Ants Laaneotsa idee, mida ka Mihkelson tõenäoliselt vaikselt heietab.