Kas Eestis on kedagi, kelle suu ei läheks muigele või kulmud ei kerkiks, kuuldes, et Eesti on väikseima rahapesuriskiga riik maailmas?
Aga nii ERR-i uudis väidab: Mõttekoja Basel Institute of Governance käesoleva aasta raportis nimetatakse Eestit 125 vaatluse alla võetud riigi seas kõige väiksema rahapesuriskiga riigiks.
Basel AML Index on selle koostajate kinnitusel ainus mittetulundusorganisatsiooni poolt koostatud sõltumatu ja uuringutele põhinev indeks, mis reastab riigid lähtudes sellest, kui suur on seal risk rahapesuks ja terrorismi rahastamiseks (ML/TF).
Riikide hindamisel arvestatakse nii süsteemi, mis on loodud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamiseks, kuid ka seonduvaid asjaolusid nagu korruptsioonitase, laiemad finantssektori reeglid, avalik läbipaistvus ning juriidlised ja poliitilised riskid.
Meil on kadunud VEB Fondi raha ja Siim Kallase miljonid, Danske ja Swedbank pesid siin pikkade aastate vältel Venemaa ja teiste totalitaarrežiimide raha, kusjuures Eesti riigivõim seda ei märganud – ja ikkagi olema kõige parimal positsioonil?
Võib vaid ette kujutada, kui me oleks nimekirjas 100. või koguni 75. kohal? Siis vist oleks Eestis lausa tänavanurkadel avalikud rahapesu punktid ja terroristid vahetaks julgelt pargis rahakohvreid pommivööde vastu. Ja milline peaks välja nägema maa, kus rahapesuriski üldse pole?
Danske skandaal ujus ju alles mullu välja, kusjuures oli üllatuseks Eestile endalegi – kuidas siis saab väita, et riik on väikese riskitasemega? Hea oleks teada, kas hinnangute tegemisel võtab mõttekoda ette sõltumatud andmed või on nendele pihku pistetud mingid varasemate võimurite koostatud aruanded?