Aprillikuus läbiviidud küsitlusest selgus, et kui toimuks referendum abielu mõiste muutmise üle, siis 51% vastajatest toetaks abielu määratlemist Eestis kehtivates seadustes üksnes mehe ja naise liiduna, samal ajal kui nn sooneutraalset abielumääratlust toetaks vaid 33% vastajatest.
Abielureferendumi teemal esitati järgmine küsimus: “Kui Eestis toimuks referendum abielu mõiste muutmise üle, siis kuidas Te hääletaksite?”. 51% vastajatest vastas “Abielu peaks olema ainult mehe ja naise vaheline liit”, 33% “Abielu peaks olema sooneutraalne (samasoolised paarid saavad abielluda)”, 8% “Ei osaleks referendumil” ja 8% “Ei oska öelda”.
Erakondliku eelistuse järgi hääletaks abielu määratlemise poolt üksnes mehe ja naise liiduna 85% EKRE, 85% Keskerakonna, 58% Isamaa, 23% SDE ja 20% Reformierakonna toetajatest. Nn sooneutraalset abielumääratlust toetab 59% Reformierakonna, 55% SDE, 26% Isamaa, 11% EKRE ja 7% Keskerakonna toetajatest.
Küsitluse tellinud Riigikogu liikmete Varro Vooglaidi ja Jaak Valge sõnul näitavad küsitluse tulemused, et kuigi valitsuskoalitsioon surus mullu läbi abielu mõiste põhimõttelise ümbermääratlemise viisil, mis võimaldab abielu sõlmida ka samast soost isikute vahel, on suurem osa Eesti Vabariigi kodanikest endiselt sellele vastu.
“Asjaolust, et toetus abielu mõiste määratlemisele üksnes mehe ja naise liiduna on Eesti Vabariigi kodanike seas palju suurem kui toetus nn homoabielu seadustamisele, näitab selgesti, et abielu mõiste ümberkirjutamine on Eestis ellu viidud vastu rahva enamuse tahtmist,” toonitas Varro Vooglaid.
“Vasakliberaalne meedia on meile sisendanud, et pärast valitsuskoalitsiooni poolt 2023. aasta kevadel usaldushääletuse abil tehtud otsust, millega abielu mõistet muudeti, on üha rohkem inimesi sellega harjunud ning nn homoabielu heaks kiitnud. Ent küsitluse tulemused seda kuidagi ei tõesta,” lisas omalt poolt Jaak Valge.
Norstati küsitlus viidi läbi 11.-17. aprillini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti Vabariigi kodanike seas ja selles osales kokku 750 vastajat. Uuringu maksimaalne veamäär on +/- 3,6%.