Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Küüditaja mõjub häirivalt: kuidas reageerib mitu väärteoteadet Smuuli bareljeefi kohta saanud politsei?

-
07.10.2023
Juhan Smuuli bareljeef

Selle kohta, et küüditaja Juhan Smuuli bareljeef kirjanike majal mõjub neile häirivalt, on sarnaselt Jaak Valgele ja Andres Aulele politseile avalduse esitanud veel hulk inimesi. Näiteks andis sellest teada riigikogu liige Varro Vooglaid ja Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi. Samuti Raul Kivi Tartust.

Varro Vooglaid teatas, et saatis PPA-le väärteoteate eoses asjaoluga, et Kirjanike Liidu poolt Smuuli jätkuv avalik austamine teadmises, et tegu on dokumentaalselt tõestatult küüditamises kui eesti rahva vastu suunatud inimsusevastase kuriteo toimepanemises osalenud ja ka Eesti linnade pommitamist kui sõjakuritegu avalikult õigustanud isikuga, on talle raskelt häiriv.

Ta lisas, et PPA enda tõlgenduse kohaselt (nagu Valge ja Aule kaasuses nähtus) on avalikus ruumis selliste sümbolite kuvamine, mis kedagi häirivad ning mis ei sobitu meie linnaruumi, avaliku korra rikkumine. „Olgu PPA nüüd siis loogiliselt järjepidev ja algatagu Kirjanike Liidu suhtes väärteomenetlus,“ kirjutas Vooglaid, kutsides ka kõiki teisi, keda häirib küüditamises osalenu ja Tallinna linnade pommitamise avaliku õigustaja jätkuv avalik austamine, väärteo teadet esitama.

Markus Järvi teatas, et Smuuli bareljeef häirib teda sügavalt, kuna tema vanaema küüditati nõukogude okupatsioonivõimu poolt Siberisse ja kaks vanaonu tapeti mõrvarliku punavõimu poolt metsavendluses süüdistatuna oma enda talu koduõuele.

Raul Kivi aga teatas, et tema vanaema ja vanaisa päästsid 1949. aastal Puhja vallas sisuliselt terve Saareküla elanikud küüditamisest, keda jahtisid ja represseerisid justnimelt Juhan Smuuli taolised isikud. „Lisaks on minu lähikondsete hulgas ka neid, keda küüditati või kes varjasid ennast küüditamise eest ja mõrvati. Küüditamine ja nõukogude okupatsioon tekitasid inimestele õudu ja kirjeldamatuid üleelamisi aastakümneteks, millisest traumast ei ole nad tänaseni vabad,“ märkis Kivi. „Taoline Juhan Smuulile austusavaldusena püstitatud bareljeefi õigustaval ja/või toetaval viisil eksponeerimist avalikus linnaruumis ei õigusta ükski tema kultuuriline panus.“

Bareljeef asub Tallinna vanalinnas Harju tn 1 majas, kus asub Kirjanike Liit ja elab mitu kirjanike perekonda. Hoone haldur ütles Õhtulehele, et põgusalt on Smuuli bareljeefist räägitud, kuid keegi majaelanikest ei ole bareljeefi eemaldamist nõudnud.

Aprillis peetud kirjanike liidu üldkogul jäid 97: 47 peale need, kes olid bareljeefi alles jäämise kasuks, lisaks ka 45 erapooletut.

Riigikogu liige, ajaloolane Jaak Valge esitas avalduse oktoobri alguses. See oli reaktsioon PPA poolt talle ja kirjanik Andres Aulele esitatud trahvile, sest nende suvine protestiaktsioon ENSV lipuga oli väidetavalt häirinud ja tekitanud halbu mälestusi kodanikele Abdrahmanovile ja Aleksejevile.

„Siis meid häirib küüditaja bareljeef Tallinna südalinnas. Ning oletan, et mitte ainult meid, vaid kõiki, kellele on vastumeelne Nõukogude okupatsioon ja selle kohalikud kaastöötajad, kes oma rahvast represseerida aitasid,“ selgitas Valge, oodates nüüd ka politseilt samasugust menetlust, mis neile osaks sai.