Peaminister Kaja Kallas teatab arupärimistel Riigikogus alati, et kui kellelegi miski ei meeldi, pöördugu kohtusse. Õigusalase kõrgharidusega Varro Vooglaid ütleb, et see pole absoluutsele enamusele Eesti rahvast üldse kättesaadav.
“Küsisin hiljuti ühelt väga tuntud advokaadilt tema hinnangut selle kohta, kui suur osa täiskasvanud Eesti elanikest suudab endale lubada kvaliteetsete advokaatide pakutavat õigusabi, palgates neid endale kohtuvaidlustes esindajaiks. Ta mõtles veidi ja vastas, et kindlasti mitte rohkem kui 5 protsenti.
Selline ongi külm reaalsus (kusjuures mina kindlasti selle 5 protsendi hulka ei kuulu). Iseenda esindamiseks kohtus pole inimesed menetluse keerukuse tõttu võimelised ja isegi kui nad seda prooviks, mängitaks nad vilunud advokaatide abil kiiresti nurka – sellisel juhul tuleks maksta kinni ka teise poole hiiglaslikud kohtukulud (advokaadid kasseerivad 150 või 200 eurot tunni eest (+km) või rohkemgi), mistõttu ei julgeta proovidagi.
Ehk põhiseaduse paragrahvis 15 on küll sätestatud põhimõte, et igaühel on õigus pöörduda oma õiguste ja vabaduste rikkumise korral kohtusse, ent reaalselt saab seda õigust teostada väga väike osa ühiskonnast.
Õigusriikluse ideaal sellistes tingimustes loomulikult ei teostu. Seetõttu on ka põhimõtteliselt ebaeetiline inimestele öelda, et kui arvate, et teie õigusi on rikutud, siis pöörduge kohtusse. Paljuski tähendab sellise soovituse andmine inimeste üle irvitamist – seda enam, et kohtunikud on sageli laisad ja soosivad seetõttu mitte osapoolt, kelle poolel on õigus ja õiglus, vaid osapoolt, kes on palganud endale kallimad advokaadid ning kelle nimel suurem hunnik (ükskõik kui sisutühje) argumente kümnetel lehekülgedel kokku kribatakse.
Kokkuvõttes osutab see kõik taas järeldusele, et meie riigis õigluse ideaal lihtsalt ei teostu. Kellel on võim ja raha, see saab oma tahtmise – nende arvelt, kel seda ei ole. Jämedas joones nii lihtne see asi ongi.”
Varro Vooglaid, jurist ja SAPTK esimees