Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lääne-Euroopas on põllumehed kurnavate kliimameetmete tõttu tehnikaga tänavatel. Eesti talumehed on vait nagu kuldid rukkis

-
26.01.2024
Illustratiivsel pildil on emis oma põrsaperega, kuid seegi sümboliseerib hästi Eesti põllumeeste ooteasendit.
© Scanpix

Peavoolumeedia küll katsub sellest võimalikult vähe rääkida, aga Hollandis, Saksamaal, Prantsusmaa ja mujalgi on põllumehed tänagi oma tehnikaga teedel ja tänavatel protesteerimas, Eesti põllumees aga nohistab omaette.

Ühe leheloo aluses kommentaaris ütles üks põllumees: “Meie teeme tööd, mitte ei protesteeri!”, mille peale kommentaator vastas: “Sellepärast te hädas oletegi!”

Õpetajate streigil on Eestis tugev toetus ja ilmselt oleks see ka põllumeestel kui toidu lauale toojatel. Prantsusmaal tehtud küsitluse kohaselt toetab 82% küsitletud prantslastest põllumeeste praeguseid proteste, neil on isegi suurem toetus, kui seda nautisid “kollased vestid” oma liikumise alguses (72%). Pildil on protesteerivad prantsuse põllumehed.

Neljapäeval oli Riigikogus EKRE saadikute Arvo Alleri ja Martin Helme algatatud hädaolukorra seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille võimuliidu saadikud tagasi lükkasid – selles eelnõus keskenduti just toidujulgeoleku tagamisele. Eelnõud tutvustanud endine maaeluminister Arvo Aller rääkis järgmist.

“Toiduvaru on puhtalt Eesti riigi julgeolek. Julgeoleku kandjad ja selle tagajad on Eesti põllumehed. Eesti põllumehed, kogu oma siiruses ma tahan neile öelda, et neile on pandud peale väga palju kohustusi ja ootusi nii riigi kui Euroopa Liidu poolt.

Praegu näidatakse oma meelsust Euroopas välja ka natuke aktiivsemal moel ehk siis tullakse välja traktoritega tänavatele, Prantsusmaal, Saksamaal, Leedus. Meie põllumehed millegipärast ei tee seda. Toiduvaru tagamine on puhtalt nende ülesanne ja nende kohustus. Nad peaksid näitama ka oma meelsust, kuna maksutõusud, mis tulevad, need ju kõik kergitavad toiduainete hindu. Samas on neil kohustused, alustades keskkonnaalastest ja lõpetades sotsiaal-majanduslike kohustustega.

Nüüd, natuke ajalukku minnes, ma mäletan, et 10. detsembril 2019 olid põllumehed Toompeal ja küsimus oli 5 miljonis top-up’i rahas, mis Eestil oli võimalik maksta. 10 miljonit oli võimalik, 5 leiti ja 5 miljoni pärast tuldi traktoritega Toompeale.

Mis praegu toimub? Praeguste maksutõusudega, ma arvan, et põllumeeste taskust võetakse 2–3 korda rohkem raha. Ja need maksutõusud on aktsiisid, riigilõivud, keskkonnatasud, raskeveokimaksud – ja kusjuures põllumehed ei saanud erisust põllumajandusmasinatele –, käibemaks tõuseb ja veel mitmed maksud, mis puudutavad põllumehi.

Põllumehed, näidake, et te suudate ja tahate Eesti toitu toota! Sellise maksukoormuse all tuleb Eesti toidu hind ka palju kallim. Ma saan ka põllumeestest aru, kuna meil ei ole vastavat ministrit. Meil on regionaalminister, samas ministeerium on Regionaal- ja Põllumajandus[ministeerium]. Nii et see näitab tegelikult, kuidas suretatakse välja põllumajandust, maaelu ja kogu Tallinna kuldsest ringist kaugemal olevat ringkonda.

Tahan põllumeestele veel öelda seda, et kuna meil ei ole ministrit, siis ma saan ka aru, et miks loobuti Laia tänava maja kui sümbolhoone eest seismisest, selle eest võitlemisest, et see jääks põllumeestele, et ta oleks sümbolhoone põllumajandusele. Põllumajandus – ma rõhutan: majandus –, see on üks majanduse osa. Aga mis meil praegu on? Meil on regionaal. Regionaalmajandust meil ei ole. Meil ei ole mitte midagi.

Nii et ma tahaks öelda, et nii põllumehed kui teie esindusorganisatsioonid, näidake, et te suudate olla Eesti toidujulgeoleku eest seisjad ning tulge ja kinnitage seda oma kohusetundlikkust ning Eesti julgeoleku eest seismist.”

Uued Uudised