Leedukad austavad oma küüditamiste ohvrite mälestust ja tundub et rohkemgi, kui vaid 25. märtsil ja 14. juunil neid meelde tuletavad eestlased (õigemini riigivõim).
“Nagu mingid kunstlikud tõkked ei saa takistada noortel mälestada stalinismi ohvreid, nii ei saa eitada ka ajaloolist tõde genotsiidist, mida kannatas Leedu rahvas,” ütles Leedu president Dalia Grybauskaitė neljapäeval Misija Sibiras `18 osalisi teele saates.
“See mälestus jääb igavesti elama, mida näitab ka noorsoo isamaaline valmidus minna retkele vaatamata takistustele ka sel aastal,” seisis presidendikantselei teates.
Leedu riigipea kohtus Misija Sibiras ‘18 meeskonnaga, mis siirdub neljapäeval Kasahstani. Vene saatkond keeldus Misija Sibiras ‘18 osalistele viisasid andmast, mistõttu kulgeb retk teise küüditamispaika – Kesk-Aasiasse Kasahstani. Algselt oli leedukatel kavas sõita Norilskisse, mis oli Nõukogude ajal üks suurimaid sunnitöölinnu.
Leedu kodaniku- ja patriotismiprojekt “Siberi missioon” on tegutsenud juba 13 aastat. Selle algusest on leedukate küüditamiskohti ja kinnipidamiskeskusi Siberis ja mujalgi külastanud kuusteist noorte ekspeditsiooni, kes on korrastanud üle 150 leedu kalmistu ja kohtunud võõrsil elavate leedulastega.
Projekti ekspeditsioonidest osavõtjad on külastanud Venemaa Föderatsiooni, Kasahstani ja Tadžikistani. Nende peamisteks eesmärkideks on leida Leedu väljasaadetute surnuaiad ning korrastada need, külastada poliitvangide laagrite territooriume, jätta nendes kohtades maha mälu ja austuse sümbolid, kohtuda sinna elama jäänud kaasmaalastega.
Pärast ekspeditsiooni annavad noored edasi Siberi kogukondades saadud kogemused: nad külastavad Leedu ja välisriikide koole, ülikoole ja kogukonnakeskusi ning jutustavad oma lugusid ja näitavad filmi- ja pildimaterjali.
Riigipea Dalia Grybauskaitė esimese ametiaja käigus külastas ta 2011. aastal oktoobris Kasahstanis ühe laagri asukohta, kuhu olid välja saadetud Leedu naised ning avas seal mälestuskivi.
Neljapäeval alustab ekspeditsiooni meeskond reisi Kasahstani Karaganda, Jizzagani ja Balchashi piirkonda. Endises Kasahstani julgeolekusektoris oli kümneid laagreid, kus peeti kinni umbes 20 000 Leedu poliitvangi. Leedukate kinnipidamise ja matmise kohtade arvu poolest on Kasahstanist ees vaid Venemaa.
Siberi-missioonides osaleda soovivate noorte arv kasvab igal aastal – alates projekti algusest on enam kui 12 tuhat noort täitnud valikuküsimustiku, tänavu on neid täidetud peaaegu tuhat.