Hiina on viimaste aastakümnetega võtnud kontrolli alla Portugali ja Suurbritannia kolooniad Hiinas Macao ja Hongkongi, hävitanud sealse demokraatia, ja noolib nüüd Taivanit. Seejuures aga on talle takistuseks riigid, kes endiselt saareriiki eraldi riigina tunnistavad.
BNS vahendab: Hiina viis protestiks Taiwani de facto saatkonna avamise vastu Vilniuses ametlikult diplomaatilised suhted Leeduga madalamale tasemele, teatas Peking pühapäeval.
Taipei avas neljapäeval Leedus ametliku esinduse Taiwani nime all, eemaldudes Hiina meelehärmiks senisest poliitikast.
Hiina on nime “Taiwan” igasuguse ametliku kasutamise vastu, sest kardab, et see suurendab saare legitiimsust rahvusvahelisel tasandil.
Peking peab Taiwani saart endale kuuluvaks ja on lubanud selle ühel päeval vajadusel jõuga tagasi võtta. Saareriiki, kus elab umbes 23 miljonit inimest, tuntakse ametlikult Hiina Vabariigina ja seda tunnustab riigina vaid 15 maad.
Tegelikult põgenes 1949. aastal Taivanile Hiina tunnustatud seaduslik valitsus ja loogiliselt võttes peaks hoopis Taivan Hiina enda külge ühendama. Praeguses olukorras aga on Hiina üha enam lähenemas olukorrale, kus ta võib Taivani jõuga üle võtta, seda enam, et USA on Bideni valitsemise all minetanud oma maailmaliidri positsiooni, EL maadleb rändekriisiga ja sisevastuoludega ning sellise olukorras võib Peking ette võtta sõjalise rünnaku.
Nii ongi Leedu samm üks võimalus Taivanit kaitsta, sest nii tekib rohkem jõude, kelle tunnustusega Taipeile peab Peking arvestama. Seepärast ongi Hiina juba pikemat aega Taivanit rahvusvaheliselt isoleerinud.
Muidugi on iga riigi enda asi, millise seisukoha ta antud konfliktis võtab. Pärast demokraatia hävitamist Hongkongis aga on Taivaniga suhete loomine või säilitamine üks samm selle poole, et saart jõuga kommunistliku Hiina rüppe ei veetaks.