Delfi avaldas sel nädalal ründava loo Sinise Äratuse ühe eestvedaja Ruuben Kaalepi väidetavalt äärmuslikust sõnavõtust Leedu 100. aastapäeva tõrvikurongkäigu ajal, toetudes seejuures portaalile Defending History. 16. veebruari marsi korraldusgrupi liige Tomas Skorupskis täpsustab, et Leedus peetakse seda meediakanalit Kremli-meelseks ja stalinistlikuks.
“Meie marssi ründas Defending History, mis on põhimõtteliselt Kremli-meelse agendaga grupp ja lähedalt seotud venelaste poolt asutatud organisatsiooniga World Without Nazism (WWN). Neid kasutatakse sageli rünnakutes Balti riikide vastu ja Leedus on nad kurikuulsad selle poolest, et kaitsevad stalinismi ning neil on sidemed sotsialistlike parteidega,” selgitab Tomas Skorupskis.
Korraldaja hoiatab ühtlasi: “Delfi on Leedu suurim meediaväljaanne. Palun kontrollige oma allikaid. Meie iseseisvuspäeva kohta kirjutatud laimuartikkel ei tee head ei Leedule ega Eestile. Me jagame oma naaberrahvastega sarnast ajalugu ja olen kindel, et enamik eestlasi, lätlasi ja leedulasi teab, et meie rahvaste tõelised kaitsjad võitlesid rahvuslipu värvidega õlakutel, mitte punase viisnurgaga mütsiga peas.”
16. veebruaril tähistas Leedu iseseisva rahvusriigi 100. aastapäeva. “Oma esiisade ideaale järgides ning etnofuturistliku pilguga tulevikku vaadates organiseerisime me selle päeva auks kõiki ühendava marsi, mille pidamiseks linnavalitsus meile luba ei andnud. Vilniust juhivad hetkel liberaalid ja poolakate väikeparteid, mis peaks juba iseenesest ütlema nii mõndagi. Marsile kogunes umbes kaheksasada erineva ühiskondliku, usulise ja organisatoorse taustaga inimest, keda kõiki ühendas usk Leedu kui rahvusriigi tulevikku. Kandsime tõrvikuid koos oma rahva kangelastega, kes võitlesid Nõukogude Liidu vastu. Leedu riik on neid kangelasi tunnustanud, samas kui marginaalsed Kremli-meelsed jõud neid sageli ründavad,” kirjeldab Tomas Skorupskis toimunut.
Kohalik meedia kajastas korraldaja sõnul marssi rahumeelse rahvuslaste üritusena, kuigi üks suur ajaleht proovis toimunut halvast küljest näidata. “Meie marsil osalesid ka rahvuslased Eestist ja nende liider Ruuben Kaalep pidas marsi lõpus suurepärase ja aplausiga lõppenud kõne,” lisab Tomas Skorupskis.