Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lennart Meri konverentsil: Trumpil on välisasjades ette näidata terve rida saavutusi

-
02.06.2018
USA president Donald Trump.
© Reuters/Scanpix

Huvitav on tõdeda, et mitte kõik ei mõnita USA presidenti Donald Trumpi, nagu seda teeb ERR, vahendades rubriigis “Välisuudiste lugemissoovitus nädalavahetuseks” ainult teda halvustavaid uudised.

“USA presidendil Donald Trumpil on välispoliitikas ette näidata terve rida saavutusi,” ütles strateegilise kommunikatsiooni firma Orion Strategies president Randy Scheunemann laupäeval Lennart Meri konverentsil.

“Trumpi välispoliitika on parem, kui see kõlab. Trumpi presidendiks valimine oli president Obama välispoliitika pärandile parim asi, mis sai juhtuda,” ütles Scheunemann Trumpi valitsuse välispoliitika teemalisel arutelul.

“Peaaegu 18 kuu jooksul on Trumpi valitsus viinud äärmusrühmituse Islamiriik alistamise peaaegu lõpule, tarninud Ukrainale ja Gruusiale kaasaskantavaid rakette Javelin, suurendanud USA sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas, karistanud Süüria režiimi keemiarünnakute eest, jätkanud missiooni Afganistanis ja toonud Põhja-Korea läbirääkimistelaua taha,” sõnas ta. “Eraldivõetuna oleks igaüks neist korralik saavutus.”

Vabariiklastest presidendikandidaatide kauaaegse nõuniku sõnul on Trumpi poliitika Venemaa suhtes olnud seni palju karmim kui Obamal.

Trumpi kaitsjad on teisigi, sealhulgas Iraani küsimuses. “Iraani tuumalepe on pikas perspektiivis puudulik ning see sõlmiti põhjusel, et USA eelmine president Barack Obama tahtis seda meeleheitlikult,” ütles konverentsil mõttekoja Atlantic Council teadur Daniel Vajdich.

“Kui lühivaade kõrvale jätta, väidaksin, et see oli pikas perspektiivis puudulik lepe. Trump sundis eurooplastele peale arutelu, mis tulnuks niikuinii pidada, kui leppe loojanguklauslid 7-8 aasta pärast aeguvad,” lausus Vajdich paneeldiskussioonis USA valitsuse välispoliitika üle.

“USA president Donald Trump astub Venemaale vastu moel, mida eelmine president Barack Obama kunagi teinud ning erinevalt oma eelkäijast ei teinud ta suhetele Moskvaga taaskäivitust (reset),” ütles Daniel Vajdich lisaks.

Strateegilise konsultatsioonifirma Orion Strategies presidendi Randy Scheunemanni sõnul ei tohiks kedagi Euroopas üllatada, et Trump Iraani tuumaleppest lahti ütles. “Mind üllatas, et see võttis nii palju aega. Kõik, mida Obama juhitud läbirääkimised saavutasid, oli kinnitus faktile, et alati on võimalik sõlmida lepe, kui liiga palju järele anda.”

Mitme esineja sõnul pole ka Trumpi tollitariifid midagi erilist ja katastroofilist, tegu ka klassikalise tegevusega oma riigi majanduspositsioonide tugevdamisel.