USA presidendi Joe Bideni algatus pidada kõnelusi Venemaaga ja kaasata NATO liikmetest vaid Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia tekitab kahtlusi Eesti poliitikutes, sest Ida-Euroopa NATO liitlased ja Ukraina pole esindatud. Leo Kunnas võrdleb Bideni tegevust 1938. aasta Müncheni konverentsiga, millel Hitleri Saksamaa surus oma tingimused peale Euroopa demokraatiatele, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Müncheni kokkuleppega loovutasid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Itaalia 1938. aastal Hitleri-Saksamaale tollase Tšehhoslovakkia piiriala Sudeedimaa, uskudes Hitleri lubadust Euroopas rohkem maid mitte anastada.
“Et siia tuua neli Euroopa suurriiki rääkima üle Ida-Euroopa ja Ukraina pea Venemaaga, ei ole väga mõistlik mõte,” sõnas Riigikogu kaitsekomisjoni aseesimees Leo Kunnas (EKRE).
Praegu on õhus kartus, et USA presidendi algatatud läbirääkimised toimuvad Venemaa presidendi seatud tingimustel.
1938. aastal teatas Briti peaminister Neville Chamberlain pärast kokkulepet Hitleriga, et tõi Euroopasse rahu. Tõi lühikese hingetõmbeaja eelkõige natsidele sõja ettevalmistusteks.
“President Biden praeguses olukorras ei tohiks käituda nagu Neville Chamberlain, kes oli tollal Briti peaminister, kes sinna Müncheni konverentsile läks. Vaid ta peaks käituma nagu Winston Churchill,” ütles Kunnas.
Allikas: ERR