Kanada võimud on alustanud „Freedom Convoy 2022“ protestiaktsiooniga seotud isikute ja ettevõtete pangakontode arestimist. Seda teatas Kanada kuningliku ratsapolitsei (RCMP) asevolinik Mike Duheme 20. veebruaril antud pressikonverentsil.
Tema sõnul on RCMP arestinud 206 finantstoodet, nende hulgas eraisikute ja ettevõtete pangakontosid, lisaks on avalikustatud 56 sõidukite, eraisikute ja ettevõtetega seotud objekti. Ühtlasi on RCMP jaganud virtuaalvaluutaga kauplejatele 253 bitcoini aadressi ning arestis ühe maksete töötlemisega tegeleva konto väärtuses 3,8 miljonit dollarit. Mida arestitud rahaga tehakse, on ebaselge. Duheme sõnul jätkatakse andmete kogumist protestiaktsiooniga seotud isikute, sõidukite ja ettevõtete kohta ning jätkub koostöö finantsinstitutsioonidega.
Kanada asepeaminister Chrystia Freeland teatas, et rahakogumisplatvormid ja makseteenuste pakkujad, kelle abi „Freedom Convoy 2022“ kasutas, on süüdi rahapesus ja terroristide rahastamises. „Illegaalsed blokeerimised on toonud esile tõsiasja, et rahakogumisplatvormid ja mõned makseteenuste pakkujad, kelle abi kasutati, ei ole täielikult täitnud kuritegevusest saadud tulu ja terrorismi rahastamise seadust,“ leidis Freeland. „Ei tohi lubada, et neid illegaalseid blokaade ja okupeerimisi kasutatakse ära demokraatlikult valitud valitsuse autoriteedi õõnestamiseks. Ei tohi lubada neil ähvardada rahu, korda ja head valitsust ning neil ei lubatagi seda teha. Illegaalsed blokaadid ja okupeerimised lõppevad ja seda igaveseks,“ teatas Freeland.
Möödunud nädala alguses kuulutas Kanada peaminister Justin Trudeau riigi ajaloos esmakordselt välja hädaolukorra, et takistada Covid-19 piirangute ja kohustusliku vaktsineerimise vastu protesteerivate veokijuhtide ja nende toetajate tegevust.
Protestiaktsiooni toetuseks koguti kõigepealt 10 miljonit dollarit GoFundMe platvormi kaudu. GoFundMe keeldus raha välja maksmast, kuid maksis siiski hiljem raha tagasi annetajatele.
Vastuseks sellisele käitumisele nõudsid USA vabariiklastest esindajatekoja liikmed asja uurimist ning süüdistasid rahakogumisplatvormi „teatud inimeste valikulises diskrimineerimises, võttes neilt ära võimaluse organiseerida rahastamist selle platvormi kaudu“.
Seejärel asusid „Freedom Convoy“ toetajad koguma raha GiveSendGo platvormi kaudu, kuid Kanada Ontario provintsil õnnestus saada kohtumäärus, millega arestiti sinna kogunenud miljonid dollarid.
Finantskuritegude spetsialisti Vanessa Iafolla sõnul on tegemist ulatusliku võimu kuritarvitamisega. „Ma ei usu, et niisugused sammud on avaliku korra tagamiseks vajalikud,“ ütles Iafolla. Tema arvates on tegemist ohtliku pretsedendiga, mis võimaldab valitsustel ka edaspidi mõjutada meeleavaldajaid majanduslikult. „Elujõulise ja küpse demokraatia korral peaksid kodanikud ja valitsus olema suutelised sallima eriarvamusi ja teistimõtlemist ning meie põhiseaduslikku õigust protesteerida ei tohiks sellisel karmil ja ebademokraatlikul viisil maha suruda,“ ütles Iafolla.
„Freedom Convoy 2022“ organiseerijad on korduvalt kinnitanud, et nende protest on rahumeelne.
Allikas: Epoch Times