Suurbritannia 23. juuni referendumi järel ei ole Euroopa Liidu kodanike õigustes ja staatuses Suurbritannias ning Briti kodanike õigustes ja staatuses EL-is aset leidnud mingeid muutusi, teatasid Briti sise- ja välisministeerium ning valitsuskantselei esmaspäeval avalduses.
Otsuse, millal käivitada EL-i Lissaboni lepingu lahkumisklausel, artikkel 50 ja algatada EL-ist lahkumise ametlik protseduur, langetab Briti uus peaminister. Kogu protsessi ajaks ja kuni artikkel 50 läbirääkimiste lõppemiseni jääb Ühendkuningriik EL-i liikmeks, märgitakse avalduses.
Kuni EL-ist lahkumiseni eeldab Briti valitsus, et Suurbritannias elavate EL-i kodanike ja EL-i riikides elavate Briti kodanike õiguslik staatus on täiel määral kaitstud, lisas valitsus.
“Valitsus tunnustab ja hindab Ühendkuningriigis elavate, õppivate ja töötavate EL-i liikmesmaade ja teiste riikide kodanike olulist panust,” seisab avalduses.
Ühisavalduses rõhutatakse, et EL-i kodanike õiguses elada alaliselt Suurbritannias ei ole midagi muutunud ning muutunud ei ole ka tingimused, mis võivad viia nende väljasaatmiseni. Nagu enne referendumit, võib EL-i riikide kodanikke Suurbritanniast välja saata vaid juhul, kui nad kujutavad endast avalikkusele selget ja piisavalt tõsist ohtu, kui nad ei ela Suurbritannias alaliselt või kuritarvitavad vaba liikumise õigust.
Viis aastat järjest seaduslikult Ühendkuningriigis elanud EL-i kodanikel on atuomaatselt alaline elamisõigus. EL-i kodanikel, kes on elanud Suurbritannias järjepanu vähemalt kuus aastat, tekib õigus taotleda Briti kodakondsust.
Baltic News Service