Portaal Lõunaeestlane tuletab meelde, et tähelepanuta on jäänud veel üks sotside algatus, mis nende õnneks käiku ei läinud.
“Viimasel ajal keerleb jutt kogu aeg alkoholi- ja kütuseaktsiisi ümber, mis on Eesti majandusele suure paugu pannud, aga vähem räägitakse veel ühest sotside „geniaalsest” leiutisest, milleks on magusamaks.
Nimelt tahtsid sotsid lisaks kütusele ja alkoholile kõvasti otsa keevitada ka kõigele magusale, see on lisaks suhkrule ka meele, leivale, ketšupile, moosidele ning magusatele jookidele, aga sellest lollusest loobuti viimasel hetkel seoses rahva suure vastuseisuga.
Võib ette kujutada, millise paugu oleks Eesti majandusele, eriti aga tootmisele ja kaubandusele pannud magusamaksu kehtestamine. Võib arvata ka seda, et pärast seda oleks sotside toetus olnud ümmargune null võrreldes selle mõne protsendiga, mis praeguseks on veel alles jäänud.
Sotsid tahtsid magusamaksu kehtestada lähtuvalt infost, et Eestis suureneb ülekaaluliste laste arv. Ülekaalu põhjuseks peeti liigset magusa söömist. Sotside välja käidud magusamaks oleks olnud aga eriti jabur viimaste uuringute valguses, millest tuleb välja, et magusa söömine mitte ei suurenda, vaid hoopis vähendab kehakaalu.
Nimelt on viimaste uuringutega Soomes tehtud kindlaks, et kehakaalu suurenemisel on rida põhjuseid, milles mängivad rolli soolestiku mikrofloora ja kehaline liikumine, aga magusa söömine nende hulka ei kuulu. See tähendab, et magusamaksuga oleks sotsid tulistanud jalga nii endale kui tervele Eesti riigile ja rahvale, nii nagu on see tänaseks juhtunud kütuse ja alkoholi aktsiisidega. See näitab veelkord, et võimule pääsenud rumalad inimesed suudavad väga palju kurja teha. Tekitatud kahju korvamiseks võib kuluda aastakümneid.
Kuigi magusamaks oli sotside nõudmisel sees koalitsioonileppes, seda ei tulnud. Kokkuvõttes võib öelda, et sotsidel vedas, sarnaselt endise keskkonnaministri Villu Reiljaniga, kes keskkonnainvesteeringute raha börsil keerutas, aga vahetult enne krahhi aktsiad maha müüs. Nii nagu Reiljani puhul, nii ka sotside puhul ei tulnud tegutsemine mingist erilisest nutikusest, vaid lihtlabasest vedamisest. Nagu Reiljani kogemus näitab, siis palja õnne peale lootma jääda ei saa ja ühest ämbrist õnnega pääsemine ei tähenda samasugust edu teiste ämbrite puhul.
Olgu veel lisatud, et Äripäeval polnud õigus, kui kirjutas, et kuigi sotsid ei jaga majandusest midagi, tuleb valida just neid. See on vale. Valida ei tohi neid, kes majandusest midagi ei jaga. Öeldakse, et tark õpib teiste vigadest, loll enda omadest. Eestlane oli seekord loll ja pidi õppima enda vigadest. Aga vähemalt on aktsiisid hea õppetund, mis on raiutud Eesti riigile ja rahvale mällu, igaveseks.”