Reformierakondlasest maaeluminister Urmas Kruuse paiskas välja teate, justkui oleks praegune valitsus eraldanud põllumeestele toetuseks lisaraha 15,8 miljoni ulatuses, tegelikult on see lausvale, sest need summad otsustas juba eelmine valitsus, kui maaeluminister oli Arvo Aller (EKRE).
Tõde on see, et 12 miljonit eraldas juba eelmine valitsus ning 3,8 miljonit tuleb Maaelu Edendamise Sihtasutusest (MES), seega pole uus valitsus põllumeestele raha kusagilt juurde hankinud, vaid seda tõstetakse ühest taskust teise.
Praegu on mure selles, et uus valitsus tõmbab selle raha ümberpaigutamisega kriipsu peale „Kodu maale“ projektile, millest oleks ääretult kahju, sest praegusel koroonaajal on hulk noori peresid läinud maale tagasi ja neid tuleks toetada, et nad saaksid üles ehitada oma kodud, et neil oleks vahendid ja võimalused vedada lapsi lasteaeda ja kooli ning et nad saaksid osaleda tööhõives.
Kokkuvõttes toob see palju rohkem kasu tagasi.
Täna oli koos Riigikogu maaelukomisjon, kes toetas valitsuse ettepanekut. Nõnda saavad eelmise valitsuse ajal eraldatud erakorralisest toetusest jaotusettepaneku järgi piimakarjakasvatajad 4,3 miljonit, seakasvatajad 3,67 miljonit, veisekasvatajad 2,2 miljonit ning lamba- ja kitsekasvatajad 700 000 eurot. Köögivilja sektorile on ette nähtud 530 000, maasikakasvatajatele 1,65 miljonit, kartulikasvatajatele 1,13 miljonit, maheteraviljale 1,5 miljonit, mahemunakanadele 100 000 ja vuttidele 25 000 eurot. Taotlusi on plaanis vastu võtta e-PRIA kaudu 15.–22. märtsini.
Komisjoni aseesimees Merry Aart (EKRE) ütles, et põllumeestele ja maal tegutsevatele ettevõtetele on toetus väga oluline. „Lisarahast on enam kasu, kui on hoolikalt läbi mõeldud, kuidas ja kellele seda antakse. Oluline on, et toetus jõuaks eelkõige nendeni, keda koroona kõige rohkem puudutas“ ütles ta. Aart toonitas, et tagatud peab olema aus konkurents.