Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

„Maakera kopsude“ saatus on lisaks murele tekitanud ka poliitilisi pingeid

-
23.08.2019
Amasoonia metsapõlengud on karm reaalsus.
© Reuters/Scanpix

Amazonase metsapõlengud tekitavad muret kogu maailmas, kuid õhutavad ka kirgi.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kirjutas hiljuti Twitteris: „Meie kodu põleb, seda sõna otseses mõttes“ ja nõudis, et peagi toimuval G7 tippkohtumisel võetaks olukord kõne alla. Brasiilia presidendil Jair Bolsonarol on selles küsimuses aga hoopis teistsugune arvamus.

Die Welt kirjutab, et ülemaailmsete murelike reaktsioonide tõttu keeldub Brasiilia valitsus edaspidi välismaiste nõuannete vastuvõtmisest. „Brasiilia valitsus on endiselt avatud dialoogile, mis tugineb objektiivsetel andmetel ja vastastikusel austusel,“ twitterdas president Bolsonaro. „Ent Prantsusmaa presidendi ettepanek arutada Amazonase probleeme G7 tippkohtumisel ilma selle regiooni riike kaasamata, viitab kolonialistlikule mõtteviisile.“

Macroni neljapäeval postitatud Twitteri sõnumit illustreeris foto põlevatest vihmametsadest ja Macron kutsus üles lahendama seda, tema sõnul, rahvusvahelist kriisi ja hädaolukorda G7 juhtide poolt. „Mul on kahju, et president Macron üritab Brasiilia ja teiste Amazonase regiooni riikide olukorda oma poliitilise kasu huvides ära kasutada,“ kirjutas Bolsonaro. „Sensatsioonihimuline toon, millega ta Amazonasest räägib, ei lahenda probleemi.“

Lisaks heitis Bolsonaro Macronile ette, et too kasutas oma sõnumi juures vale pilti. Tõepoolest, säutsu juurde postitatud foto ei olnud tehtud mitte aktuaalsetest põlengutest, vaid oli juba aastaid vana. Foto autor, Loren McIntyre, suri juba 2003. aastal. Samas on fotot kasutanud juba ka paljud teised põlengute üle diskuteerivad inimesed, näiteks USA näitleja ja kliimaaktivist Leonardo DiCaprio.

Ühes Facebooki pöördumises hoiatas Bolsonaro rahvusvahelise sekkumise eest. Tema sõnul ei ole Brasiiliasse raha saatvate riikide ajendiks mitte suuremeelsus, vaid eesmärk kärpida Brasiilia iseseisvust.

Metsapõlengud Brasiilias on võtnud üsna hirmuäratavad mõõtmed. Alates jaanuarikuust on registreeritud üle 72 000 metsapõlengu. Enamikul juhtudel on põlengud toimunud erametsades, kuid osaliselt põlevad ka looduskaitsealad ja põlisasukatele kuuluvad alad.

President Bolsonaro tuli hiljuti välja kahtlusega, nagu oleks metsapõlengud tekitatud looduskaitsjate poolt tahtlikult, et näidata halvas valguses teda ja tema valitsust. Looduskaitsjad aga väidavad, et Amazonase põllumehed põletavad metsi uute põllumaade saamiseks.

Allikas: Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer