Davosi foorumi eel küsivad ideoloogilised survegrupid – kas miljardärid peaks üldse eksisteerima

Majandus,
©Reuters/Scanpix
Davosi majandusfoorum.

Taas on uudistes üks raport, mis on kantud heast ideest, kuid läbi mõtlemata ja ideoloogiasse kalduv.

Miljardäride arv on viimase kümne aastaga kahekordistunud ja maailma 22 rikkaimal mehel on nüüd rohkem vara kui kõigil Aafrika naistel kokku, teatas heategevusorganisatsioon Oxfam, ärgitades Davosi kogunenud eliiti ebavõrdsust lahendama, vahendab France Presse.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Meie katkised majandused täidavad miljardiäride ja suuräride kukruid tavaliste meeste ja naiste arvelt. Pole ime, et rahvas on hakanud küsima, kas miljardärid peaksid üldse eksisteerima,” ütles Oxfam India juht Amitabh Behar.

“Naised ja tüdrukud on nende seas, kellele tänane majandussüsteem kõige vähem tulu toob,” ütles Behar enne Davosi majandusfoorumit, kus ta Oxfami esindab. Oxfami teatel teevad naised ja tüdrukud iga päev kokku 12,5 miljardit tundi tasustamata tööd, mis on aastas väärt vähemalt 10,8 triljonit dollarit.

Davosi foorumil osaleb tänavu vähemalt 119 miljardäri, kelle vara on väärt umbes pool triljonit dollarit, vahendas Bloomberg. Suurem osa neist on pärit Ühendriikidest, Indiast ja Venemaalt.

Kui maailma rikkaimad maksas kümme aastat oma vara pealt vaid 0,5 protsenti rohkem maksu, oleks kogutud raha piisav, et luua 117 miljonit uut töökohta hoolekande, hariduse ja tervishoiusektoris, öeldi raportis.

Raportis kutsuti valitsusi ehitama inimnäolist majandust, mis on feministlik ja väärtustab seda, mis on ühiskonnale tegelikult oluline, selle asemel, et ajada lõputult taga kasumit ja jõukust.

Selle uudise puhul on olulised kaks küsitavat momenti – kõigepealt see, et kes ja kuidas hakkas miljardäride tulu ümber jaotama? Kui seda teevad mingid marksistlikud tegelased ja kommunismist ehk täielikust võrdusest lähtuvalt, siis lõpebki asi “miljardäride mitteeksisteerimisega”. Ehk nagu kunagi NSV Liidus, likvideeritaks nüüd kogu maailmas “ekspluataatorite” klass.

Teiseks – kui miljardäre sunnitakse kõrgete maksudega oma kasumit loovutama, siis nad lihtsalt tõmbavad oma tegevuse kokku või lõpetavad sootuks. Kes hakkab siis üldse seda suurt tootlikkust tagavat majandustegevust arendama? Võib tekkida olukord, kus ettevõtlus kuivab ülikõrgete maksude tõttu kokku, riik peab majanduse üle võtma ja kõik on taas nõukogulikult võrdselt vaesed.

Kõneksolev uudis viitab sellele, et maailmas otsitakse taas marksistlikke kõigi võrdsusel põhinevaid lahendusi. Miljardärid pole üldjuhul heast õnnest nendeks saanud, vaid enamasti on selle taga suur ettevõtlikkus.

Iseasi on ülisuurte kasumite loovutamine ühiskonna hüvanguks, kuid seal ei tohi ületada joont, kus äraantav raha ei vääri enam töö tegemist – seda enam, et kogu maailma praktika näitab tohutut bürokraatiat, laristamist ja otsest vargust rahajaotamisel, eriti kui tegu on võõra ja muidu saadud rahaga.

Ja mõistagi on miljardäride varandust raportis võrreldud Aafrika naistega – aga õnneks pole mitte kõik miljardärid valged mehed, vaid neid on ka näiteks Indiast ja Ladina-Ameerikast, pealegi on soolise palgalõhe osas feministlikus Läänes palju rohkem ära tehtud. Samas nõutakse feministlikke majandusi, mis tähendab jällegi meeste väljatõrjumist.

Muidugi on suured varandused koondunud liiga kitsa ringi inimeste kätte, kuid nende ülevõtmine marksistlikel motiividel ei ole mitte kellegi huvides – ajalugu on näidanud, et pärast rikaste elimineerimist pole kunagi ideaalset maailmakorraldust tulnud. Maailm püsib kapitalistlikul kasumit tootval turumajandusel ja selle muutmine ideoloogiliseks võrdsusühiskonnaks lõpeb alati revolutsiooni vereojades.

Kommentaarid

One commentOn Davosi foorumi eel küsivad ideoloogilised survegrupid – kas miljardärid peaks üldse eksisteerima

  • Avatar
    Leo Viller

    Bolshevikud – kommunistid arvasid ( nende järeltulijatest ” liberaalsed ” kommunistid arvavad ilmselt siiamaani ), et teistest rikkamaid ei peaks üldse olemas olema ja kõik peaksid üleüldse olema võrdsed. Taolise loodusseadustega vastuolus oleva jampsliku idee saavutamise nimel tuli üle saja miljoni inimese maha tappa

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused