Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eelmise kriisiga võrreldes on taastumine kordades kiirem – ka tänu EKRE-le

-
25.07.2021
Ehitustegevus pole Eestis katkenud kogu kriisi jooksul. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi hinnangul taastuvad majandused koroonaviirusest tingitud kriisist kordades kiiremini võrreldes 2008. aasta majanduskriisiga, vahendab BNS.

“Vastupidiselt 2008. aasta majanduskriisile, on pankade tänavune tugev finantsseis võimaldanud olla kriisis hoopis abiks,” ütles Palm pressiteates. Ta lisas, et koroonakriisi ajal said pangad koos keskpankadega hoida ära majanduse finantseerimise hangumise ning jätkata ka kriisi haripunktis laenude pakkumist ja refinantseerida võlgasid.

“Ettevõtjatele ja töövõtjatele tuli appi riik eelarve kärbete ärahoidmisega ning lisaeelarve stiimulitega – need on olulised erinevused, miks kindlustunne ja majandused taastuvad kordades kiiremini kui 2008. aasta kriisist,” selgitas Palm.

Tegu on eelmise valitsuse loodud olukorraga, mida praegune ära kasutab. Just endise rahandusministri Martin Helme algatatud laenupoliitika, mis lõpetas (kahjuks ajutiselt) Reformierakonna tasakaalus eelarvefetiši ja lubas teha laenusid, andis Eestile võimaluse toetada odavate intressidega laenudega majandust ning kriisist ülesaamist. PortoRollo valitsuse kärpepoliitika ja maksude tõstmine seevastu alles hakkavad majandust pärssima.

Kui eelmise, EKRE osalusega valitsuse asemel oleks juba pärast viimaseid Riigikogu valimisi olnud PortoRollo koalitsioon, siis oleks nad taaskord rahva hüljanud, nagu tegi Reformierakond masu ajal, ning kokkuhoiurežiimiga oleks võetud sellise taastumise võimalus, millest räägib Tõnu Palm. Poliitoravad lasid tollal ettevõtlusel pankrotistuda, EKRE osalusega valitsus aga hoidis ettevõtlust laenude abiga vee peal.