Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti toidab oma rikkaliku viljasaagiga ka Aafrikat

-
12.09.2022
Eesti toodab ise kvaliteetset leiva- ja saiavilja.
© Uued Uudised

Kolumnist Piret Kivi kirjutas hiljuti sellest, et vanadel aegadel toitis Aafrika maailma, nüüd aga toidab maailm Aafrikat. Sinna läheb ka Eesti vili, sest siinsed põllud andsid tänavu head saaki.

ERR vahendab maaklerfirma Copenhagen Merchants viljakauplemise juhi Indrek Aigro sõnu: “Nisu, mida Eesti sel aastal ekspordib, läheb väga suures ulatuses toiduks ehk siis inimeste tarbeks, mitte loomasöödaks. Nisu kvaliteet on sel aastal piisavalt hea. Suurem osa viljaekspordist läheb Aafrikasse. Me näeme, et Nigeeria domineerib, aga seal on ka Mauritaania, Senegal, Angola. Ja Eesti oder omakorda läheb siis kas Põhja-Aafrikasse (Maroko, Alžeeria, Tuneesia) või Saudi Araabiasse.”

Eesti tänavusest põlluviljade (teravili, raps, kaunviljad) kogusaagist, mis võib ulatuda kahe miljoni tonnini, läheb ekspordiks üle miljoni tonni.  Traditsiooniliselt on Eesti teravilja ekspordis esikohal nisu, millele järgneb oder. Mullu eksporditi Eestist 433 000 tonni nisu koguväärtusega 106 miljonit eurot ja 218 000 tonni otra koguväärtusega 47 miljonit eurot.

Nisu hind maailmaturul kasvas hüppeliselt, kui Venemaa käivitas veebruaris täiemahulise agressioonisõja Ukraina vastu. Hind on nüüdseks langenud, kuid püsib umbes veerandi jagu kõrgemal kui aasta tagasi.