Eestil võivad ees seista karmid valikud gaasijuhtme Nord Stream 2 ja EL-i osas

Majandus,
©AFP/Scanpix
Gaasijuhtme-vastased aktsioonis.

Eesti koos teiste Balti riikide ja Poolaga on gaasijuhtme Nord Stream 2 vastu, Saksamaa ja teised Lääne-Euroopa maad aga igatsevad Vene gaasi – see võib Euroopa-sisesed suhted väga sassi ajada ja EL-i teisest otsast lagundama hakata.

Saksa poliitikud tegid üleskutse võtta Euroopa Liidus kasutusele meetmeid, mis kaitseksid USA sanktsioonide eest. Algatusega tuldi esile ajal, mil USA kongressi poolt parteiüleselt algatatud sanktsioonid on vähemalt ajutiselt peatanud Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitustööd.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Hirm USA sanktsioonide ees sundis gaasijuhtme paigaldamisega tegelevat Šveitsi ettevõtet Allseas Group S.A. peatama ehitustööd 10 miljardit dollarit maksva Nord Stream 2 gaasitoru kallal, vahendab ERR Wall Street Journali.

Saksamaa valitsus on Nord Stream 2 vastaseid sanktsioone ametlikult kommenteerinud teatega, et gaasijuhtme rajamine läheb küll senisest kallimaks, kuid sellega saadakse valmis 2020. aasta teiseks pooleks.

USA samm tekitas Saksamaal pahameelt ning sundis poliitikuid ja kõrgeid ametnikke tegema üleskutseid koordineeritud lähenemiseks, et kaitsta edaspidi Euroopa Liidu liikmesriikide strateegilisi huve võimalike uute USA sanktsioonide puhul.

“Euroopa vajab uusi instrumente, et olla võimeline end kaitsma pahatahtlike ekstraterritoriaalsete sanktsioonide eest,” kirjutas näiteks sotsiaaldemokraadist asevälisminister Niels Annen Twitteris.

Siin tekibki Eestile oluline teelahe. Kuni Jüri Ratase teise valitsuseni on Eesti välispoliitika jõlkunud Saksamaa ja Euroopa Komisjoni sabas, kuid nüüd on hakatud hindama ka liitlassuhted USA ja Poolaga, kes on gaasijuhtme osas EL-ile ja Saksamaale vastanduvad.

Nord Stream 2 gaasijuhtme osas ei saa Eesti koos teiste Ida-Euroopa maadega enam Saksamaa tuules olla, sest Berliini üha tihenevad suhted meile vaenuliku idanaabri Venemaaga on meile julgeolekurisk – kui sakslastel on venelaste juures suured investeeringud ja nad sõltuvad idagaasist, siis võivad nad mõnegi Kremli sigaduse puhul silma kinni pigistada või vajalike vastumeetmetega venitama jääda.

Seega tuleks Eestil oma julgeolekuhuvides pigem Nord Stream 2 vastaste leeri minna, kuid kui Saksa poliitikud hakkavad eurosolidaarsust nõudma, siis millise seisukoha võtab Eesti välispoliitika? Ühest küljest peaks EL-i toetama, teisalt aga on gaasiprojekt meile ohtlik… kas Eestil jätkub julgust oma huvide eest seista?

Mõned Saksa ametnikud on öelnud, et Euroopa kaitsmiseks USA sanktsioonide eest läheb vaja ka lähemat koostööd Venemaa ja Hiinaga ning seda ajal, mil president Donald Trump survestab EL-i liitlasi ühe rohkem järgima Washingtoni viimase kaubandusvaidlustes Pekingiga.

See on taas hoiatav sõnum – Saksamaa soovib lähenemist Venemaale ja Hiinale, kusjuures tegu on suuresti ebademokraatlike maadega, kellest vähemalt üks ajab Eestile ohtlikku välispoliitikat ja teine hõivab majanduslikult maailma.

Berliinis peetakse üheks võimalikuks meetmeks luua eraldi finantstaristu, mis võimaldaks Euroopa firmadel USA sanktsioonidest kõrvale hoida. Sisuliselt tähendaks see näiteks seda, et tehingutes osalevad pangad asuksid USA haardeulatusest väljas, näiteks Hiinas või Venemaal, selgitas üks ametnik.

Praktikas on end USA sanktsioonide vastu kaitsta keeruline, sest USA majandus on suur, dollaril on oluline roll rahvusvahelistes tehingutes ning USA kontrollib sisuliselt suurt osa maailma finantssüsteemist.

Igal juhul seisab Eesti välispoliitikal ees oluline valik – kas olla koos tugeva Saksamaa mõjuga EL-iga, kes taastab suhteid Putini-Venemaaga, või olla koos muu Nord Streami vastase Ida-Euroopaga USA poolel.

5 commentsOn Eestil võivad ees seista karmid valikud gaasijuhtme Nord Stream 2 ja EL-i osas

 • Avatar
  Targeted in Estonia

  See on MRP-2 ! (Saksamaa ja Venemaa suured tehingud, kus väikeriigid jäävad jälle peenrahaks.)
  Kui tuleb valida iseseisvuse ja Saksamaaga heade suhete hoidmise vahel, tuleb valida mõistagi iseseisvus…

  PS. Jaan Zo & Juri
  Venemaa on väga ohtlik !!
  Ka David Icke’i raamatutes on internatsionalistide (globalistide) kaardid, kus Baltimaad moodustavad koos Venemaaga ühtse regiooni (plaanitava Uue Maailmakorra kehtestamise järgselt).
  Me ei tea Venemaast praegu palju, … kes on seal teg. võimul jne. Siiski (mulle) tundub, et pigem mängib Putin (voi tema teisik) internatsionalistidega kaasa… Need tema vägiteod (barbaarsused) Ukrainas teenivad ka teg. internatsionalistide huve – neile on vajalik barbari kuju olemasolek, et sellega omi rahvaid hirmutada ja oma vabadustest loobuma keelitada. Samamoodi sõjatööstuse ja jälgimisühiskonna edendamine… – kuni ühel ‘juhuslikul’ päeval see kõik pööratakse oma inimeste vastu…, nagu oligi planeeritud…
  Putin & Venemaa võiks ju paljastada muidu Lääne tegelikkeplaane ja niiditõmbajaid (ja Bushe, Clintoneid, Obamasid), -informatsiooni on neil piisavalt – aga nad ei tee seda millegipärast… (!!!)

 • Avatar
  Eesti on kliima soojenemise poolt!

  LNG gaasil on üsna suur CO2 jalajälg. Nimelt tuleb teda enne laevale laadimist jahutada -162C , seejärel tossutada laevaküttust reisil üle ookeani ja hiljem uuesti üles soojendada.Kõik see tähendab liigset energiakadu ehk CO2 lendumist.Ikka selleks, et kliima soojeneks! Kokku läheb see lõbu ligi 25% kallimaks, mis tuleb loomulikult EL ja Eesti tarbijatel kinni maksta. Me oleme nii tublid ja rikkad! Juba see, et me peaksime ostma ja nõrgestama oma majandust kallimat LNG-d ostes,tuleks lugeda riigi ja EL reetmiseks. Aga meie poliitikutel pole midagi karta:riigireetmise paragraaf kehtib ainult Venemaa suhtes!

 • Avatar

  Julgen arvata, et Reinsalu selle mänguga kaasa ei lähe.

 • Avatar

  Mitte keegi pole mitte kunagi isegi üritanud faktidele tuginedes selgitada kui ohtlik see Venemaa meile siis tegelikult on ? Jutt nagu vallutaks Venemaa meid esimesel võimalusel ära on hetkel väga kahjulik müüt. Mida kasutavad pahad inimesed selleks, et sundida meid iseendale kahju tekitama. Mis eeb asja veel kummalisemaks, on Vene ohuga hirmutajate ülim aktiivsus riigikaitse lammutamisel. Relvaseadust tehakse aina karmimaks, 30 aastat pole Kaitseliit relvi koju saanud, sõjaväeluure jäi jälle luuretegevuse õigustest ilma, ajateenisus meenutab ikka vähem ja vähem sõjaväge jne…

  • Avatar
   Targeted in Estonia

   Juri,
   need kes Eesti riigikaitset lammutasid (s.h. piirivalve hävitamine !), olid vasakpoolsed – sotsid-reformarid !
   Sama ‘viirus’ oli mängus hiljutise sõjaväeluure-‘case’i puhul – Brüsseli kassapidaja…!

   Need kõik kasutavad Venemaa hirmutavat näidet ära ainult siis, kui on vaja meie poistele-meestele (või ka juba väikelastele) seelikut selga toppida jm. “läänelikke väärtusi” õpetada…

   Muidu kingiks nad meid hommepäev Venemaale ära (oma isandate plaanide kohaselt). Reformarid oleks juba ammu ca 5% Eesti territooriumist ära Venemaale kinkinud ja piirilepingu ratifitseerinud…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused