Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE taotleb väikeinvestorite õiguste suuremat kaitset

11.07.2018
EKRE saadik Riigikogus Jaak Madison.
© EKRE

Rühm parlamendisaadikuid esitas Riigikogule äriseadustiku muutmise eelnõu, mille kohaselt saaksid väikeinvestorid suurema õiguse saada osa ettevõtte kasumist ning osaleda äriühingu juhtimises. Eelnõu üks algatajaid Jaak Madison selgitab, et aktsionäre tuleb võrdsetel asjaoludel kohelda võrdselt ja neile peab olema tagatud õigus äriühingu juhtimises osaleda.

„Eesti äripraktikas on ilmnenud mitmeid olukordi, kus väikeaktsionäride õigused on enamusaktsionäridega võrreldes oluliselt oluliselt piiratud,“ ütleb Madison.

„Näiteks on esinenud juhtumeid, kui aktsionärid keelduvad välja maksmast dividendi olukorras, kus see oleks majanduslikult otstarbekas ega anna väikeaktsionäridele informatsiooni ühingu käekäigu kohta. Samuti ei arutata sageli läbi väikeaktsionäride ettepanekuid, vaid jäetakse need üldkoosolekutel kõrvale.“

Eesti on ligi 11 000 väikeinvestorit.

Olukorra leevendamiseks soovivad seaduseelnõu algatajad täiendada äriseadustikku sättega, mis kirjeldab, missuguse teabe andmisest ei ole juhatusel õigust keelduda. Selleks defineeritakse teave, mille avaldamine on osaniku ja aktsionäri seisukohalt oluline langetamaks äriühinguga seotud otsuseid ning mis ei sisalda ärisaladust.

Samuti näeb eelnõu ette, et osaühingute puhul tuleks jaotuskõlbulik kasum välja maksta, kui osanikud 75% häälteenamusega vastuvõetava otsusega ei otsusta teisiti. Aktsiaseltsid peaksid dividendina välja maksma vähemalt poole jaotuskõlblikust kasumist. Dividendi ei jaotata välja ainult siis, kui nii otsustab vähemalt 7% protsenti aktsionäridest.

Madisoni sõnul aitaks seadusmuudatus tõsta Eesti ettevõtluskeskkonna usaldusväärsust ja Tallinna börsi atraktiivsust väikeinvestorite silmis. „Investoril on õigustatud ootus ettevõtte kasumi jaotamisel osaleda ja sellest osa saada.“

Eelnõule on alla kirjutanud nelja parlamendierakonna esindajad: Liisa Oviir, Enn Meri, Külliki Kübarsepp, Jüri Adams, Heljo Pikhof, Oudekki Loone, Andres Herkel, Heimar Lenk, Marika Tuus-Laul, Marianne Krista Aru, Monika Haukanõmm, Hardi Volmer, Hannes Hanso, Artur Talvik, Henn Põlluaas, Rainer Vakra, Jaak Madison, Uno Kaskpeit, Barbi Pilvre, Inara Luigas, Tanel Talve ja Marianne Mikko.

UU