Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EL-i uus saastekvoodi süsteem võib tõsta kütusehinna oodatust kõrgemale

-
13.05.2024
Tankla

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kokku, et energeetikasektorist tuttav heitkoguste kauplemise süsteem laieneb 2027. aastast ka maanteetranspordile, kuid see võib kaasa tuua kõrgemad hinnad kui esialgu oli plaanis, ütlesid seaduseandjad Euractivile.

Kui süsteemis 2023. aastal kokku lepiti, lubasid EL-i seadusandjad, et hinnad jäävad alla 45 euro tonni CO2 kohta, mis tähendab umbes kümme senti hinnalisa fossiilkütuse liitrile.

Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Peter Liese tunnistas Euractivile, et on nüüd veidi pessimistlikum, et plaanitud 45-eurone piirmäär võiks alles jääda. Ta tõi põhjustena välja tagasilööke hoonete- ja transpordisektorites.

Kuna ETS2 (Emissions Trading System for Buildings and Road Transport) on turupõhine, siis kui Euroopa ei suuda CO2-mahukatest energiaallikatest sõltuvust järk-järgult vähendada, kasvab nõudlus CO2 sertifikaatide järele ja süsiniku hind tõuseb vastavalt.

Heitkogused hoonetelt ning transpordist langevad aeglasemalt kui Euroopa Komisjon oli prognoosinud.

Samal ajal on nendes sektorites heitkoguste vähendamiseks kehtestatud täiendavaid õigusakte – nagu hoonete energiatõhususe direktiiv või Saksa kütteseadus – oluliselt nõrgendatud või need jõustuvad täies mahus alles hilisemas etapis, nagu sisepõlemismootorite järk-järguline kasutuselt kõrvaldamine 2035. aastaks.

Need arengud võivad aga 2027. aastal kaasa tuua suurema nõudluse saastekvootide järele ja seega ka kõrgema süsinikuhinna.

Olukord Saksamaal teeb Liese’ile eriti muret. “Eelmisel kevadel olid paljud inimesed nõus paigaldama kliimaneutraalseid küttesüsteeme,” ütles ta ja lisas, et “kütteseaduse arutelu on aga põhjustanud tagasilöögi.”

2023. aastal paigaldasid sakslased 790 000 uut gaasikatelt – rohkem kui ühegi eelneva 20 aasta jooksul. Paljud väidavad, et see tõus oli tingitud sellest, et majaomanikud püüdsid paigaldada uued kütteseadmed enne kui need eelseisvate reeglitega keelatakse.

Transpordiheite osas väitis Liese, et Saksamaa transpordiminister Volker Wissing ei tee midagi. Ta viitas elektrisõidukite müügi vähenemisele viimasel aastal – 2024. aasta aprillis müüdi elektrisõidukeid 12,2 protsenti kõigist uutest sõidukitest, 2023. aasta aprillis aga 14,7 protsenti.

 

Allikas: ERR