Endel Oja: Hololei avaldus Rail Balticu ajakavas püsimise kohta on eksitav

Rubriik Majandus On
- Updated
©Uued Uudised
Endel Oja

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektori Hendrik Hololei avaldus, nagu püsiks Rail Balticu arendus praegu ajakavas, on eksitav, sest tegelikult on rahastuslepingust tekkinud mahajäämus keskmiselt rohkem kui aasta.

Seniste ajakavast mahajäämiste tõttu on Eesti juba kaotanud üle 2 miljoni euro EL-i toetust. Iga soovija võib kõrvutada RB Raili kodulehel olevat hankekava ARB kodulehel avaldatud rahastuslepingu tähtaegadega, kust selgub, et paljud hanked,  millele praegu alles otsitakse pakkujaid või sõlmitakse lepinguid, peaksid olema juba teostatud. Näiteks RB äriplaani koostamise leping sõlmiti jaanuaris, kuigi pidi olema valmis juba 31.12.2017. Rahaliselt kõige suurema mahuga on tehnilise projekteerimise lepingud, mis pidid Eestis ja Lätis olema rahastuslepingute järgi sõlmitud septembris 2016 ning valmima käesoleva aasta septembris. Kuna 2015. aastal valmima pidanud eelprojekt pole veel praegu lõplikult heaks kiidetud, kuulutati alles kuu aega tagasi välja esimeste lõikude riigihangetele pakkujate registreerimine.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Projektidest mahajäämisel annab EL tavaliselt kuni kaks aastat “armuaega”, kuid hiljem tehtud kulutused jäävad EL-I abist ilma. Projekteerimise hanke väljakuulutamist takistava eelprojekti tähtajaks mittevalmimine läks Eesti maksumaksjatele maksma üle 2 miljoni euro ning kahandas algselt EL-i poolt lubatud 50% toetusmäära poole väiksemaks. „Avaldus, et mahajäämust pole, näitab samasugust asjatundmatust RB projekti suhtes nagu on seda olnud varasemad Euroopa Komisjoni avaldused vigase tasuvusanalüüsi õigustamiseks. Tegelikkuses ei süvene Euroopa Komisjon projektidesse enne, kui hetkel, mil on vaja raha tagasi küsida. Nii, nagu on praegu menetlus Budapesti metroo puhul,” osutab majandusteaduste kandidaat Endel Oja: „Oluline on rõhutada, et kiire ajakava pole meile Euroopa Liidu poolt peale surutud, vaid meie enda ametnike poolt taotluses liiga optimistlikult kavandatud. Euroopa Liit lihtsalt nõuab, et projekt liiguks meie endi poolt etteantud ajakavas. ARB on korduvalt väitnud, et ajakava ei jäta piisavalt aega ühiskonna kaasamiseks ning soovinud, et liiga optimistliku ajakava sisaldav taotlus avalikustataks, kuid MKM on jätkuvalt salastanud olulised osad taotluses.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused