Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Energeetik: CO-maksu suur osakaal hinnatõusus on poliitilise otsuse tagajärg

12.07.2022
Elektriliinid
© Uued Uudised

Kui EKRE võimul oli, säilitas Eesti Energia tänu rahandusminister Martin Helmele oma tootmisvõimsused, ja rahvuskonservatiivid on alati olnud põlevkivienergeetikaga jätkamise poolt – ning seda on praegu hädasti vaja.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) energeetikaprofessor Alar Konist ütles ERR-ile, et Euroopa energeetiline sõltumatus on tänapäevase tehnoloogia juures vaid unelm ja taastuvenergia piisavaks säilitamiseks puudub võimekus.

Eesti saaks Euroopa rohepöördekitsendustest hoolimata loota põlevkivile, ütleb energeetikaprofessor: “Põlevkivi hind ei sõltu maailmaturu hindadest. Aasta eest tegime Tallinna Tehnikaülikoolis koos Tartu Ülikooliga uuringu, kus me näitasime, et tehnoloogiliselt on võimalik kasutada põlevkivi energeetikas süsinikupüüdmise tehnoloogiaid. Tegelikult tähendab see seda, et suudame neid kliimaeesmärke täita ka põlevkivi kasutamisega.”

Süsinkupüüdmine kätkeb samas ka kulu – 80 eurot CO2 tonni kohta, viitas Konist taas uuringule. “Kui nüüd liita see CO2 püüdmise kulu energia tootmise omahinnale siis me saaks elektri megavatt-tunni hinnaks 110-130 eurot. See aga tähendaks seda, et me CO2 kvoodi hinda me maksma ei peaks. Ehk see oleks see hind, mida me saaks garanteerida,” rääkis Konist.

“Täna meil toodetud ja müüdud elektrienergia megavatt tunnist umbes 85 protsenti moodustavad keskkonnamaksud, peaasjalikult CO2 maks. See maksu osakaal on poliitiline otsus ja meie toimetame kehtivate kokkulepete ja regulatsiooni raames,” rääkis Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola.

“Mäletate veel aegu, kui nad seletasid ja seletasid, et miks elekter on kallis? Küll oli kaabel remondis või Auvere elektrijaam remondis, või veel muu äpardus, mis viis elektrihinna üles. Nüüd nad enam ei viitsi isegi seletada, et miks peab kodanik keset suve järsku sellist hinda maksma. Maffia tunneb enda karistamatust. Näeb, et küsi ükskõik kui palju ja eestlane maksabki. Demokraatia ei toimi. Ja võim läheb järjest ülbemaks,” leiab poliitikavaatleja Taivo Sepp.