Energeetikaekspert hoiatab elektri kallinemisest tingitud hinnaralli eest

Majandus,
- Updated
©Uued Uudised
Elekter on Eestis juba luksuskaubaks saamas. Elektritootjad aga naudivad kasumit.

Energeetikaekspert Raivo Vare hoiatas saates “Esimene stuudio”, et kui tuleb külm talv, siis näeb Eesti rahvas hindade tõusu, mis jätavad kaugele selja taha ka praegused.

Vare arvates ei saa hinnatõusu siduda ainult süsinikkvootide hinnaga, kuid samas on üle maailma ülikiirelt hakatud sulgema juhitavaid, fossiilkütusel põhinevaid tootmisvõimsusi olukorras, kus tegelikult juhtimatud, rohelised võimsused ei jõua järele. “Juhitavad võimsusi ole juurde peaaegu üldse tekkinud, ja siis tekivad vahed tootmises ja tarbimises, kui on eriolukord,” lisas ta.

Energeetikaeksperdi hinnangul on oluline, et 2023 ja 2035 aasta vahel ei tekitataks auke juhitavates võimsustes. Kui peaks tulema mingi suurem katkestus elektritarnetes, tähendaks see tema hinnangul Eestile katastroofi. Seda enam, et 2025. aastaks kavatseb Eesti end lahti ühendada Venemaa elektrisüsteemist, mis on aga sageduse kontrolli jaoks oluline teema ning samuti on see (elektri)reserv. “Meil on puudu ressursist, mida oleme harjunud kasutama, meil on liiga vähe ühendusi Soomega, liiga palju Lätiga,” rõhutab ta.

Vare leiab samuti, et sellises olukorras peab riik olema valmis erakorraliseks sekkumiseks, et energiahindu stabiilsena hoida. Ta lisas, et valitsus peaks pikendama ka fossiilsete võimsuste kasutamiseks lubatud tähtaega.

Refereeritud ERR-ist

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused