Euroopa Komisjon hakkab odavtööjõuhuvilisi rohkem pitsitama

Majandus,
©Uued Uudised
Linnapildis on palju ehituskraanasid, kuid ehitusplatsidel pole alati töötajatega kõik korras. Pilt on illustratiivne.

Eestis on hooajatöötajad valdavalt seetõttu, et nendega saab tööandja odavamalt läbi. Kuna ettevõtjad viitavad sageli tööjõu vaba liikumise reeglitele, siis tasub neile tutvustada ka seda, mida nõuab neilt Euroopa Liit.

Neljapäeval esitab Euroopa Komisjon suunised, et tagada Euroopa Liidus (EL) hooajatöötajate kaitse koroonaviiruse pandeemia kontekstis. Suunistega antakse liikmesriikide ametiasutustele, tööinspektsioonidele ja sotsiaalpartneritele juhtnööre, et tagada hooajatöötajate õigused, tervis ja ohutus ning nende teadlikkus oma õigustest, teatas komisjon.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Piiriülestel hooajatöötajatel on palju õigusi, ent nende töö ajutist iseloomu arvestades võivad nad olla haavatavamad ebakindlate töö- ja elutingimuste suhtes. Koroonaviiruse pandeemia ajal on need tingimused rohkem esile tulnud ja mõnel juhul ka halvenenud. Mõnel juhul võib selliste probleemide tõttu suureneda COVID-19 kollete tekke oht.

“Igal aastal aitavad sajad tuhanded hooajatöötajad toetada EL-i majanduse väga tähtsaid sektoreid, nagu toidu- ja põllumajandussektor. Koroonaviiruse pandeemiaga on tulnud ilmsiks nende töötajate rasked elamis- ja töötingimused,” ütles tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit.

Suunistes käsitletakse muu hulgas hooajatöötajate õigust töötada EL-i liikmesriigis, olenemata sellest, kas nad on EL-i kodanikud või pärit väljastpoolt ELi; sobivaid elamis- ja töötingimused, sealhulgas füüsilise distantsi hoidmine ja asjakohased hügieenimeetmed; töötajate selget teavitamist nende õigustest; deklareerimata tööd; ja sotsiaalkindlustuse aspekte.

Muu hulgas kutsutakse liikmesriike üles võtma kõik vajalikud meetmed, et tagada hooajatöötajatele inimväärsed töö- ja elutingimused, suurendama teadlikkust hooajatöötajaid mõjutavatest töötervishoiu ja tööohutuse nõuetest, aitama tööandjatel rakendada asjakohaseid õigusnõudeid ning andma töötajatele selget teavet neile arusaadavas keeles.

Samuti kutsutakse riike üles andma väiksematele ettevõtetele praktilisi suuniseid ning tugevdama kohapealseid kontrolle, et tagada töötervishoiu ja tööohutuse normide nõuetekohane järgimine hooajatöötajate puhul.

Suunistes tuletatakse meelde hooajatöötajate õigusi sõltumata nende staatusest ehk kas nad on EL-i või kolmandate riikide kodanikud ning kas nad töötavad regulaarselt välismaal omal algatusel või on lähetatud näiteks renditöö- või töövahendusagentuuri kaudu.

Eestis elavad paljud (eriti ukraina) hooajaloolised ühikates ja korterites väga kitsastes tingimustes, neid on petetud töötasuga, vahendustasud on suured, paljud töötavad siin ebaseaduslikult (tabatakse töökohal) ja nii edasi – EL paneb seega nüüd tööandjatele sellised kohustused, et tuleb vaadata, kas ikka on mõtet omi töötuid eirata ja odavtööjõudu importida.

Rohkem kui 17,6 miljonit EL-i kodanikku elab või töötab muus kui päritoluliikmesriigis. Teatavates Euroopa majanduse sektorites, eelkõige põllumajandusliku toidutööstuse ja turismisektoris, on aasta kindlatel perioodidel vaja kasutada teistest EL-i liikmesriikidest ja kolmandatest riikidest pärit hooajatöötajaid. Komisjoni hinnangul on EL-is aastas keskmiselt tegevuses mitusada tuhat kuni miljon hooajatöötajat. (BNS-UU)

4 commentsOn Euroopa Komisjon hakkab odavtööjõuhuvilisi rohkem pitsitama

 • Avatar

  Ah et – Euroopa Komisjon hakkab odavtööjõuhuvilisi rohkem pitsitama.
  Huvitav, mis aastal – hakkab siis pitsitama?
  Lasevad enne ikka mandri uhkelt üle ujutada, või kuidas?

 • Avatar

  Osalt õigus, osalt mitte. Põllumees arvestab põllupinnaga, millega hakkama saab oma pere ja vähese lisatööjõuga. Kas 17-30 ha. maasikapõldu on kaine mõistuse tulem või pesuehtne ahnus, oma kauka täitmine odava võõrtööjõu abiga, jättes riigile maksud maksmata, kuid samas kasutades selle riigi teenuseid, kasvõi infrastruktuuri–ka tee laguneb, mida mööda teie ori sõidab. Kes töötasid ENNE “ukrainlaste” aega meie farmides, põldudel—ikka needsamad, nüüd ärapõlatud eestlased, keda lollideks ja laiskadeks sõimati. Tean kindlalt väita, kuidas käitusid eestlastega needsamad maasikaparunid, kui ukraina orjapäike 2016 tõusma hakkas. Äkki löödi korjehinnad poole väiksemaks, tule tee, kui tahad!!! Enne käisid marju korjamas noored, õpetajad, lasteaedade töötajad, puhkusel viibijad (igaüks ei saa endale eksootilisi puhkusereise lubada, kuigi oravad meid 5 rikkama hulka viisid) , pagendades Eestist ligi 100000 töökätt ja maksumaksjat. Randpere lausa irvitas, kui tööd ei ole, minge Soome! Tõele au andes, kõik põllumehed pole “Kauka Jumalad!”–on äärmiselt tublisid, kellele on tähtis, et Eestimaa jääks eestlastele, mitte ei muutuks linnade “eeskujul” slaavislummiks. Müts maha nende ees ja austus. Siinsamas meie aleviku külje all on suur talukompleks, kes kasvatab nii maasikaid, kurke, kapsaid, kartuleid jne. tema juures käivad tööl vabadel päevadel poemüüjad, lasteaiatädid jne. on üks kindel põhitöötajaskond+ lisa kiiretel aegadel. Teine kasvatab teravilja, rapsi—teeb kõik tööd oma poegade abiga, ainult vilja veab palgatud veofirma kokkuostu. Tegutseb aastaid ja väga edukalt. Ka osa piimafarme saab oma rahvaga hakkama, lihtsalt mastes oma rahvale tööle vastavat õiglast palka, hoiab oma kauaaegseid töötajaid, mitte ei tõtanud neid asendama ukrainlastega, mis annab küll hetkelist kasu, kuid pikas perspektiivis kurnab välja nii selle farmi kui lõppkokkuvõttes eestlaste Eesti.

  • Avatar

   Igaüks näeb maailma oma silmadega. Ukrainlased pole mitte mingi põletav probleem ja orjadena neid ei peeta.
   Sinu tublid perefirmad on hädas ka oma pere noorematega, sest blogger ja suunamudija on kergem olla kui tööd teha ja kui amet, siis peab istuv amet kabinetis olema.
   Tegelikkus on muide päris hull ja progresseerub.
   Meil on päris jäledaid probleeme, mille kätte Eesti ja selle rahvas lõpuks kooleb, kui ei sekkuta, kuid mugav on rahvast hämada mingi “vene oht” pläma ja ukrainlastega hirmutada, demoniseerides samas osa omaenda rahvast.
   Nii on mugavam, sest finants- ja justiitsmaffiaga riidu minna on isegi eluohtlik ja riigiameti kena koha kaotab kohe kindlasti ja elus hakkab muudki huvitavat toimuma.
   Seepärast asendustegevus toimubki.

 • Avatar

  Pisut tegelikkust ja vähem kõikuvat maad jalge alla…
  Kui nüüd pannakse pahaks, et keegi püüab odavamalt toota ja peetakse seda mingiks rikastumise allikaks, siis on see Eesti tegelikkusega ikka üksjagu pöördvõrdes.
  Külvatud saab oma jõududega, oma pere, sugulased, omakülamehed jne.
  Aga koristamine nõuab lisatööjõudu ja seda võtta pole, olenemata diletantide kilgetest “aga meil on 50 000 töötut” ja muud jampsi. Tegelikkuses nendest mitte keegi maale ei lähe, veel vähem mingit füüsiliselt rasket tööd tegema.
  Vaadake- põllupidajad, loomakasvatajad on valiku ees, kas lõpetada üldse tootmine, jätta tööta omad, oma küla inimesed ja tekitada sotsiaalseid probleeme või kuidagimoodi jätkata, et tagada sissetulek nii oma perele kui ka oma küla inimestele.
  Hooajatööliste kohapealne puudumine seabki valiku ette ja täpselt samuti kuis kogu Euroopas, tuuakse sisse hooajatöölised.
  Uskuge- põllupidaja peab ise omadega väljatulemiseks üksjagu vaeva nägema ja tema ja ta pere töö on aastaringne, mingit üüratut rikkust, kui üldse rikkust, seal põllust tänapäeval ei tule.
  Situatsioon on hetkel selline, kuis soovitaks riiki võimalikult palju virelevaid inimesi, juurde sotsiaalseid probleeme jms. Võiks uurida seoseid, miks üks või teine asi on just nii, aga mitte lahmida arvamuste põhjal, eriti kui arvaja valdkonnaga kursis pole.
  Meil on riigis megaprobleeme, alates vähemalt 120 000-st ravikindlustuseta inimesest, ravikindlustusega inimestele siiski ravi vähese kättesaadavuse, sadade tuhandete liigkasuvõtu läbi eluaegseteks võlgnikeks tehtud inimeste, koletu maksukoormuse, kohtute ebaõigluse, ametnike diletantluse ja mistahes aladel, millede kõrval teema “võõrtööjõud” on marginaale või asendustegevus.
  Seni, kuni pole lahendatud riigisisesed sotsiaalsed, majanduslikud, õiguslikud, finantsilised probleemid- seni pole lootustki, et miski paremaks pöörab. Ka loosungid on ühel päeval end ribadeks laperdanud…

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused