Euroopa on kaotamas oma positsiooni maailma keskpunktina

Majandus,
©Reuters/Scanpix
Saastav Hiina liigub samas majandusliku edu suunas.

Sajandeid on riigid, mis nüüd moodustavad Euroopa Liidu, kuulunud maailma ühte rikkaimasse ja mõjukaimasse piirkonda. See on nüüd muutumas – kuna Aafrika ja Aasia riigid moodustavad tänu rahvastiku järsule kasvule üha suurema osa maailmamajanduse pirukast, võrreldes Euroopa kahaneva demograafiaga.

Denveri ülikooli Pardee keskuse avaldatu kohaselt moodustasid 28 EL-i riiki 1960. aastal enam kui poole maailma SKT-st. Arvatakse, et aastaks 2100 moodustavad need vaid viiendiku.

Euroopa jaoks on kõik siit edasi allamäge minek.

Eeldatavasti parandab sajandi lõpuks oma positsiooni maailma suurimate majanduste edetabelis ainult üks EL riik: Suurbritannia, mis muutub maailma suuruselt seitsmendast majandusest oma suuruselt kuuendaks. Kuid Ühendkuningriiki ei arvestata enam EL-i liikmena, suurendades sellega EL-i kaotust majanduslikus mõjus.

Globaalne raskuskese liigub kiiresti itta. Hiina peaks enne 2030. aastate lõppu edestama USA-d kui maailma suurimat majandust ja prognooside kohaselt on India sajandi lõpuks esikohal.

Euroopas ennustatakse rahvaarvu suurenemist aastatel 2020 kuni 2100 vaid kaheksas EL-i riigis. Luksemburgis peaks kasvama 60 protsenti, Rootsis 30 protsenti ja Taanis 19 protsenti (migratsioonist?). Kuid Bulgaaria, Horvaatia ja Leedu kaotavad poole oma praegusest elanikkonnast.

EL 28 riigid moodustasid 1960. aastal 13 protsenti maailma elanikkonnast, kuid nende osakaal 2020. aastal on vaid alla 7 protsendi ja 2100. aastal vaid 4 protsenti. Aafrika aga kasvab sajandi lõpuks enam kui kolmekordseks.

Allikas: Politico

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused