Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hanschmidt: riik ei lahenda gaasikriisi piisavalt efektiivselt

-
14.09.2022
LNG terminal Prantsusmaal
© Scanpix

Üks ettevõtja teise järel kritiseerib valitsuse tegevusetust ja saamatust praeguses energiakriisis samal ajal kui peaminister Kaja Kallas esineb riigikogus süüdimatute avaldustega teemal „pange karastusjoogid lumehange“.

Valdusettevõtte Infortar juhatuse esimees Ain Hanschmidt ütles ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast”, et gaasikriisi lahendamiseks vajavad Eesti ettevõtted riigiga paremat koostööd ja garantiisid. Hanschmidti sõnul on praegu majanduses suurte väljakutsete aeg.

Euroopa gaasikriisi valguses hakkas Infortar koostöös Alexelaga rajama Paldiskisse LNG-ujuvterminali jaoks vajalikku kaid. “Hakkasime seda kaid koos Alexelaga ehitama. Praegu on Pakrineeme sadam juba sadamate nimekirjas ja ta saab kuuga valmis. Aga selle probleemi (gaasipuuduse – toim.) selgitamine riigile võttis maru kaua aega, Eesti energeetika juhtimine nõuab kollektiivsemat tasandit, tuleb võtta juurde teadlased ja eksperdid. Praegu on see ühe seltskonna käes,” sõnas Hanschmidt.

Hanschmidt märkis, et Saksamaal hakkasid kriisi alguses kohe äriettevõtted ja riik koos töötama. Eestisse LNG-terminali rajavad ettevõtted pole aga siiani riigiga lepinguni jõudnud, märkis Hanschmidt.

“Me tahtsime ka Paldiskisse LNG-laeva tuua, aga järsku tegi riik Soomega ühisettevõtte kavatsuste protokolli. Kui sa kriisi lahendad, siis sa teed asjad ära. Aga seda ettevõtet pole riik veel teinud. Praegu pole teada, kas see laev tuleb Soome või Eestisse,” rääkis Hanschmidt.

Hanschmidti sõnul saaks gaasi hinna alla nii, et Eesti Gaas teeb mõne Ameerika gaasitootjaga pikaajalise ostulepingu Henry Hubi maagaasi hinnaindeksi põhjal.

Hanschmidti hinnangul pole Eesti majandusel Soome ja Rootsi ees praegu mingit konkurentsieelist. “Nende valitsused reageerisid väga kiiresti, nad said väga hästi aru, et energiahinnad tõusid kümme korda. Nad eraldasid kümme miljardit eurot likviidsusabi oma energiaettevõtetele, meil aga öeldakse, et turuosalised pole tulnud raha küsima, seega meil pole ka probleemi,” lausus ta.

Allikas: ERR