Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Indrek Neivelt võrdleb teise pensionisamba reformi pärisorjuse kaotamisega 200 aasta eest

-
23.08.2019
Indrek Neivelt
© Scanpix

Üks autoriteetsemaid majandusanalüütikuid Indrek Neivelt kiidab valitsust teise pensionisamba reformi läbiviimise eest ja lisab, et see on justkui pärisorjuse kaotamine kakssada aastat tagasi.

Neivelt näeb paradoksaalsena olukorda, kus konservatiivide valitsus annab inimestele vabaduse ise otsustada ja liberaalid on selle vastu – reform paneb inimestele suurema vastutuse oma otsuste eest, kirjutab Postimees.

Valitsuskabinet kiitis neljapäevasel nõupidamisel heaks rahandusministri ettepanekud teise pensionisamba reformimiseks, millega muudetakse vabatahtlikuks teise sambaga liitumine ja sealt lahkumine.

“Valitsuserakonnad on jõudnud teise pensionisamba reformimise põhimõtetes kokkuleppele,” ütles peaminister Jüri Ratas pärast valitsuskabineti nõupidamist. Ta lisas, et kõige olulisema muudatusena toob reform kaasa senisest suurema valikuvabaduse pensioniotsuste tegemisel.

“Inimesed saavad jätkata teise pensionisambasse kogumist nii, nagu nad on seda seni teinud. Samas on võimalik lõpetada maksete tegemine, kuid jätta kogutud raha pensionifondi alles. Kolmas võimalus on lõpetada maksete tegemine ja kogutud raha välja võtta,” selgitas peaminister.

“Suurendame teise pensionisamba reformiga oluliselt inimeste paindlikkust pensioniks kogumisel. See tähendab võimalust koguma hakata just endale sobival ajahetkel ja ühtlasi ka võimalust sambast väljuda ning kogutud raha kasutusele võtta,” ütles rahandusminister Martin Helme.

“Kui inimene on otsustanud teisest sambast raha välja võtta, siis tema saab sambaga uuesti liituda veel ühel korral. Kui vastne tööle asunu ehk ei mõtle veel pensioni peale ja pigem loobub teise sambasse kogumisest ning kulutab raha kuhugi mujale, siis 10 aastat hiljem võib tema arvamus juba teine olla,” rääkis Helme.

Reformi jõustudes muutub teise pensionisambaga liitumine ja sealt lahkumine kõigile vabatahtlikuks – selleks tuleb esitada vastav avaldus pensionikeskusele või pangale. Teise samba sissemaksed saab peatada, jättes seni kogutud raha pensionifondi, kus seda edasi investeeritakse.

Samuti saab sissemaksed peatada nii, et ka kogutud raha võetakse pensionifondist välja. Neile, kes soovivad oma pensioniraha ise investeerida, tekib fondist lahkumisel võimalus teise samba raha isiklikule investeerimiskontole kanda.

Pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmist toetas Turu-uuringute AS-i küsitluse kohaselt 55 protsenti vastanutest (32 protsenti jah, 23 protsenti pigem jah), selle vastu oli 24 protsenti (12 protsenti ei, 12 protsenti pigem ei). Ülejäänud ei osanud oma seisukohta avaldada.

Toetus teise samba vabatahtlikuks muutmisele on ülekaalus kõigi erakondade toetajate seas. Kõige jõulisemalt toetavad seda EKRE (67 protsenti) ja Isamaa (60 protsenti) valijad. Kuid pooldajad on ülekaalus ka Reformierakonna (56 protsenti), Sotsiaaldemokraatliku erakonna (53 protsenti) ja Keskerakonna (51 protsenti) valijate seas. (BNS-ERR-Postimees-UU)