Läti kosus mullu piirikaubandusest oluliselt ja raha juurdevool Eestist jätkus ka tänavu

Majandus,
Alkoralli Valka piiripunktis Alko1000 kaupluses.
©Mihkel Maripuu/Postimees
Alkoralli Valka piiripunktis Alko1000 kaupluses.

Eesti vasakpoolse valitsuse äpardunud aktsiisipoliitika sai nüüd kinnitust ka lõunanaabrite poolt, kes kosusid piirikaubanduse toel päris jõudsasti.

Möödunud aastal moodustas Eesti-Läti piirilt ostetud alkohol Läti alkoholiaktsiisi laekumistest 13 protsenti, ehk 25,6 miljonit eurot; seejuures kasvas Läti piirilinnades kange alkoholi müük aastaga neli korda ehk 8 miljoni liitrini ning õllemüük pea 80 protsenti ehk 16 miljoni liitrini.

Läti maksuameti teatel koguti alkoholiaktsiisi mullu kokku 198 miljoni euro jagu ning sellest 25,6 miljonit eurot tuli Eesti piirilt, täpsemalt Valka, Ainazi, Rujiena ja Ape linnadest. Selles regioonis müüdi mullu 8 miljonit liitrit kanget alkoholi ning 16 miljonit liitrit õlut, võrreldes 2 miljoni liitri kange alkoholi ja 9 miljoni liitri õluga 2016. aastal.

Kange alkoholi aktsiis on Lätis sarnasel tasemel Leeduga, kuid Eesti aktsiis on sellest 1,5 korda kõrgem. Õlleaktsiis on Lätis 5 protsenti madalam kui Leedus, samas Eestis on õlleaktsiis 2,5 korda kõrgem. Tänavu esimeses kvartalis koguti Lätis alkoholiaktsiisi 48,1 miljonit eurot, ehk 9,1 miljonit eurot enam kui mullu samal ajal.

Eesti valitsus pole siiani tõsiselt tunnistanud, et läks oma aktsiisipoliitikaga alt, lüüasaamist on püütud pisendada ja varjata ülemaailmsest majanduskasvust tingitud käibe- ja sotsiaalmaksu laekumiste kasvuga, ning vastutust on kuuma kartulina loobitud erinevate koalitsioonipartnerite ja ministrite vahel.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused