Majandusanalüütik Peeter Koppel euroliidu plaanitavast ühisvõlast: peame küsima, kas olulisem on suveräänsus või solidaarsus?

Majandus,
- Updated
©Uued Uudised
Euroopa Komisjoni maja Brüsselis. Pilt on illustratiivne.

Ühisvõlg ja järk-järguline liikumine fiskaaluniooni suunas peaksid meid kõiki mõtlema panema, kumb on meile olulisem – suveräänsus või solidaarsus? kirjutab majandusanalüütik Peeter Koppel.

„See on ühisvõla (ja eriti) fiskaaluniooni kontekstis konkreetne põhimõtteline küsimus. Ütleks isegi, et kõige põhimõttelisem pärast euro kasutuselevõttu,“ kirjutab Koppel oma sotsiaalmeediakontol.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Minul, väikese inimesena, kes on pidanud euroala võlakriisi igal argipäeval jälgima, muidugi paneb aju valutama, kui fiskaalselt ülidistsiplineeritud riik, kus SKT per inimene on 21k EUR, peab hakkama tasapisi osalema protsessides, kus aidatakse muu hulgas fiskaalselt ülivallatut riiki, kus SKT per inimene on ligi 30k EUR.

Koppel juhib tähelepanu, et mõned tegelased on juba dotseerivalt teatanud, et riigid, kellele ühisvõla idee ei meeldi, on „ihnsad“.

„Mulle nagu ei tundu, et ma ihne oleksin, kui näiteks teenides 2100 EUR kuus, ma väga ei tahaks elukunstnikust sugulase eest mingeid kohustusi võtta, kui tema teenib 3000 EUR kuus. Soov enda raha endale alles jätta on… ihnsus? Ma saan aru, et see on kaasajal väga progressiivne mõtteviis – isegi ülikoolis õpetatakse – aga mina, vabandage, sellega suhestuda ei suuda,“ ütleb Koppel

Peeter Koppel on eesti majandusanalüütik ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Alates aastast 2008 kuni tänaseni töötab Koppel SEB Pangas privaatpanganduse strateegina, kus tema ülesandeks on varade investeerimine.

 

LOE LISAKS

Jaak Madison: ühisvõlas osalemise õigustamine julgeoleku tagamise jutuga on orjamentaliteet

“RÄÄGIME ASJAST”: Mart ja Martin Helme Eesti suveräänsust ohustavast euroliidu “päästepaketist”

5 commentsOn Majandusanalüütik Peeter Koppel euroliidu plaanitavast ühisvõlast: peame küsima, kas olulisem on suveräänsus või solidaarsus?

 • Avatar

  “Kas olulisem on suveräänsus või solidaarsus” – kui hr Koppel ise vastust ei tea siis julgeksin soovitada lugemiseks Eesti Vabariigi Põhiseadust, seal on vastus olemas.

 • Avatar
  Aivar Kallam

  Kas EK komisjoni plaan vajab rahvahääletust? Kindlasti, nii nagu Jaak Madison toonitas. Kas põhiseaduse paragrahv 106 keelab seda? Ei keela, sest EL ei ole välisleping, EL on riikide liit. Kui riikide liit soovib muutuda või liikuda liitriigiks ehk föderaalriigiks saamise poole, siis meie põhiseadus mitte ei keela, vaid nõuab rahvahääletust.

 • Avatar
  Aivar Kallam

  Andres Kuusk: “On see samm föderatsiooni suunas?” Sven Mikser: “See ei ole samm ilmtingimata föderatsiooni suunas.” (err.ee, 01.06.20).Sama väidab ka EK Eesti esinduse juht Keit Kasemets ning Jüri Ratas. Miks nad eitavad selget suunda föderatsiooni või fiskaalliidu poole? Seepärast, et Euroföderatsiooni suunas liikumine ei tähenda midagi muud kui liikumist rahvusliku/riikliku suveräänsuse loobumise suunas. Täieliku loobumise suunas. Kas meie rahvas oleks valmis lähitulevikus loobuma suveräänsusest? Arvan, et mitte. Isegi siis kui meile pakutakse rahamägesid.
  Järeldus: Ratas on otsustanud loobuda suveräänsusest Euroföderatsiooni nimel.

  • Avatar

   Ratas ei ole otsustanud muud kui teenida otsustajaid. Neid otsustajaid Eestis ei ole.

 • Avatar

  Miks Uued Uudised tsiteeerib “analüütiku” (loe: ühe oma kasumit juba paar aastakümmet piiri taha pumpava välispanga lobisti) turunduslauset kui ekspertarvamust? Sest muidu “vaba turgu ja riigi iga sekkumist ning konservatiivset mõtlemist kommunismiks siunava tegelase” arvamus sobib seekord agendaga? Muidugi on “EL ühisvõlg” jama, aga seda võiks öelda mõni EKRE majandusekspert mitte mingi vänt.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused