Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Majandusministeeriumi abipakett hakkab turismisektorit turgutama

-
15.04.2020
Kui eriolukord lõpeb ja turistid naasevad, peab turismisektor endiselt elus olema, ja selleks eraldab valitsus ka abipaketi. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) on koostöös Kredexi ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) välja töötanud 25 miljoni euro suuruse abipaketi turismisektori toetamiseks.

Turismiettevõtjatel on võimalik saada laenukäendust soodsatel tingimustel Kredexist, lisaks saavad väikese ja keskmise suurusega turismiettevõtjad ning turismiteenust pakkuvad mikroettevõtjad taotleda otsetoetust EAS-ist, teatas MKM.

“Alates kriisi algusest on turismisektor olnud üks neist sektoritest, kes on saanud kõige kiiremini ja suuremas mahus kannatada ning kohati on ettevõtjate käive kahanenud nulli. Seega on riigipoolne tugi äärmiselt oluline, et meie turismiettevõtjad peaksid vastu kuni olukorra normaliseerumiseni,” ütles väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu pressiteates.

MKM hakkab läbi Kredexi pakkuma soodsaid laenutooteid suurtele turismiettevõtjatele. Kredex hakkab lähinädalatel pakkuma soodsamatel tingimustel erakorralist käendust majutus- ja toitlustussektoris tegutsevate ettevõtjate ning reisibüroode ja reisikorraldajate uutele laenudele.

Käenduse eesmärgiks on võimaldada majutus- ja toitlustussektoris tegutsevatele ettevõtjatele ning reisibüroodele ja reisikorraldajatele uusi käibe- ja investeerimislaene COVID-19 puhangust tingitud ajutiste raskuste ületamiseks. Käendusega on võimalik tagada laenu- ja liisingulepingust tulenevaid ettevõtja kohustusi.

Lisaks hakkab MKM läbi EAS-i pakkuma otsetoetust väikese ja keskmise suurusega turismiettevõtjatele ning turismiteenust pakkuvatele mikroettevõtjatele. Turismi kriisitoetuse summa on 25 miljonit eurot ning toetuse suurus ettevõtja kohta jääb vahemikku 2000 kuni 60 000 eurot sõltuvalt ettevõtte tegevusvaldkonnast, suurusest, käibekaotusest ja vajadustest kriisiperiood üle elada.

Et toetada turismiettevõtjaid, kes tegutsevad karantiinis olevatel saartel, on 25 miljoni euro sees eraldi määratud 1 miljon eurot Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi, Ruhnu, Kihnu, Muhu ning Manija turismiettevõtjate abistamiseks. Samuti on määratud eraldi abi 1 miljoni euro ulatuses Ida-Virumaal tegutsevatele turismiettevõtjatele.

Toetused, mis on suunatud nii saartel kui Ida-Virumaal tegutsevatele ettevõtjatele, ei ole otseselt piiratud nendele määratud toetussummaga. Juhul, kui piirkonnast tuleb taotlusi üle 1 miljoni euro, siis kandideerivad ülejäänud taotlused samadel alustel teiste taotlejatega mujalt piirkondadest.

Karu märkis, et Kredexi ja EAS-i meetmed on küll välja töötatud, kuid rakendamiseks vajavad veel Euroopa Komisjoni ja vabariigi valitsuse heakskiitu.

“Mõistame ettevõtjate põhjendatud soovi toetused kiiresti kätte saada, aga eelnevalt vajame Euroopa Komisjonilt riigiabi luba, mille saadavad EAS ja Kredex läbi rahandusministeeriumi hindamisele käesoleval nädalal. Pärast seda otsustab valitsus aprilli lõpus lõplikult toetuste suunad ja määrad,” selgitas Karu.

Meetmete täpsed kriteeriumid ja taotlemise tingimused avalikustavad Kredex ja EAS siis, kui valitsus kiidab abipaketi heaks.

Lisaks on turismiettevõtjatel sõltuvalt profiilist võimalik toetust saada ka EAS-i teistest meetmetest, Maaelu Edendamise Sihtasutusest ja töötukassalt. (BNS)