Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: kus on Eesti Silicon Valley?

-
09.11.2017
Mart Helme kinnitab, et EKRE võimule tulles saavad eestlased oma riigi tagasi.
© Kalev Lilleorg

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, riigikogu liige Mart Helme märkis riigikontrolör Alar Karise euroraha lühinägeliku kasutamise kriitikat kommenteerides, et eelarve on paljuski populistlik ja võib vaid oletada, et järgnevad eelarved on veel populistlikumad. 

“Eestis on aina rõhutatud seda, et meil on väike ja avatud majandus. See tähendabki, et meil on väike ja avatud majandus, mille konjunktuur sõltub sisuliselt suuremal määral välisturgudest – meie naabritest, ekspordist, aga ka impordist ja tööjõust ja tööjõu liikumisest. Need on probleemid, mida meil on püütud lahendada ekstensiivselt. Me kõik teame seda, kui palju on meile räägitud ja kirjutatud viimasel ajal tööjõupuudusest, aga lähenetakse sellele täiesti valest otsast. Lähenetakse sellest otsast, et toome Ukrainast sisse odava tööjõu, see lahendabki meie tööjõuprobleemid ja siis meie majandus kasvab nii mis mühinal. Teeme nn investeeringuid, mis ei ole tegelikult investeeringud, vaid raha kulutamine. Tõsi, ma pean tunnistama, et tihtipeale need eelarvekulutused on õigustatud, sest paljude aastate vältel, eriti sotsiaalsfääri ja regionaalpoliitikasse, lihtsalt ei tehtud. Ja on kuhjunud probleemid, mida ei saagi teisiti lahendada kui raha juurdepumpamisega. See on ka paratamatu.  Me võime siin ju kritiseerida, et see on vale rahanduspoliitika, aga mõnes mõttes on see paratamatu rahanduspoliitika,” arutles Mart Helme.

Majandusprobleeme ei ole võimalik Helme meelest lahendada ekstensiivmeetoditega. “Ei ole võimalik lahendada neid ka selle suhtumisega, mis Eestis liiga palju prevaleerib, just nagu me oleksime aruandekohuslased mingi Brüsseli või Euroopa Komisoni ees. Euroopa Komisjon on meid kiitnud selle eest, Euroopa Komisjon on meid kiitnud teise eest. Me kasutame väga oskuslikult ja hästi ära Euroopa Liidu abiraha. Vabandust! Küsime ikka nendelt, kes meile mandaadi on andnud, kas nemad ka rahul on. Kas see Võrumaa või Saaremaa või Virumaa inimene, kes elab suhteliselt närust elu oma mingi 500–600-eurose sissetulekuga, ka rahul on sellega, et Euroopa Komisjon meid kiidab? Võib-olla tema ei ole rahul. Ja see tähendabki seda, mida ma tahan osundada ja millest on ka räägitud, aga mis ei ole ju tegelikult kuskile jõudnud, et meie majanduse ja meie heaolu tegelik vedur saab olla innovatiivsus. Ja see nõuab investeeringuid,” rõhutas Helme.

Mart Helme sõnul on Eesti innovatiivsuse poolest seisma jäänud. “Meie ID-kaardi turvarisk on üks näide sellest. Mitte selles ei ole küsimus, et lasime endale tarnida vigase kiibiga ID-kaardi. See on üks pool asjast. Teine pool asjast on see, et sellesama kaardi uuendamisprotseduurid on liiga palju ja liiga sageli kinni jooksnud. See tähendab, et Eestil ei ole tegelikult seda e-võimekust, seda digivõimekust, nagu me terves maailmas kilkame ja ennast presenteerime mingisugune tohutu teenäitajana. See näitab, et meie innovatiivsus on paigal tammunud. Me räägime internetist kui inimõigusest. Mina seda inimõigust oma maaelamises kasutada ei saa – mis sellest, et see lairiba on kuskil 1,5 km kaugusel maantee ääres kraavi maetud. Ma seda kasutada ei saa, sest mina seda 1,5 km seal küll ei hakka oma raha eest välja ehitama, see on minu jaoks ka liiga kallis,” kirjeldas EKRE esimees.

“Kui vaatame asja teise külje pealt, rahast rääkides, siis peame rääkima sellest, mida me näeme praegu, praegustel koalitsiooni läbirääkimistel üle kogu Eesti. See on meeletu ahnus. Väikeste omavalitsuste juhid tahavad saada kolme, kolme ja poole tuhande eurost palka. Volikogude esimehed tahavad saada kahte ja poolt, kolme tuhandet eurot palka. Ja siis ei ole meil raha selleks, et osta kuskile lastehaiglasse või vähihaigetele mingisugust väga olulist sisseseadet. Või keeldub haigekassa maksmast kellegi vähihaige kalleid ravimeid. Aga raha selleks, et juba ükskord kuldse käepigistuse saanud tegelased hakkaksid saama prisket palka, vaat, selleks Eesti riigis raha on. Ja kui te arvate, et see inimeste õiglustundega kooskõlas on, siis ei ole. See ei ole lihtsalt kooskõlas ja see ei ole kooskõlas ka innovatiivsuse ja riigi innovatiivsele kursile viimise põhimõttega,” on Helme veendunud.

“Kus on Eesti Silicon Valley? Kus mõeldakse välja meie uusi innovatiivseid lahendusi, tehnoloogilisi uuendusi? Ma ei näe neid mitte kuskil. Küll kuulen ma aga seda, et Euroopa Liit on meid kiitnud. Ausalt öeldes, mulle ei lähe üldse, küünemusta ka korda, kas Euroopa Komisjon meid kiidab või ei kiida. Küll läheb mulle korda aga see, et Eesti on tõesti edukas, ja mitte ainult propagandas. Propagandaga asfaldiauke ei lapi,” lisas Helme riigikogu ees esinedes.