Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Matti Silla: Eesti vajab iseseisvat keskpanka

-
16.09.2022
Eesti Pank peab valitsust lliga optimistlikuks. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Nüüdseks on saanud ilmselgeks, et Euroopa Keskpank ei saa oma põhilise ülesandega hakkama, milleks on hinnastabiilsuse tagamine ehk inflatsiooni kontrolli all hoidmine. See muidugi ei tule üllatusena, sest keskpangad on üleüldiselt väga halva käitumisajalooga. Võib tuua näiteks USA keskpanga, mis põhjustas oma poliitikatega suure depressiooni, sest vähendas liiga järsult rahahulka majanduses. Praegu näeme me vastupidist olukorda, kus keskpangad teatavas ühises psühhoosis on võtnud tarvitusele poliitikaid, mis on nüüd kulmineerumas lähiajaloo suurimaks inflatsiooniks. Näiteks on Föderaalreserv vähendanud USA pankade reservinõuded nullini.

Inflatsiooni põhjus on alati liialt suur raha hulk majanduses. Jutud ja põhjendused sellest, et inflatsiooni põhjustab sõda ning energiahindade tõus ei ole veenvad. Me võime võtta veel ühe näite ajaloost. USA kodusõja 1864ndal aastal vähendas Konföderatsioon raha hulka kolmandiku võrra ning tollane suur inflatsioon lõppes praktiliselt kohe, kuid see korraldus ei jõudnud vaenlase tegevuse tõttu mitu kuud üle Mississippi jõe, mistõttu nendel aladel inflatsioon ei peatunud ning hoopis kasvas eelneva jõulise tempoga. See näitab ilusti, et inflatsiooni põhjus on kõige enam seotud raha hulgaga majanduses.

Lahendus inflatsiooni probleemile on hästi toimiv ning iseseisev keskpank, mis tegeleb ainult Eesti monetaarpoliitikaga. Üks põhjustest, miks Euroopa keskpank ei saa oma tööga hakkama on eurotsooni liialt erinevad majandused. Saksamaal on inflatsioon 7.5 %, Eestis 25 %. Ära hoidmaks halbu poliitikaid, mida keskpangad on läbi ajaloo ellu viinud tuleks keskpanga presidendi positsioon teha rahva poolt valitavaks. Lisaks peaks keskpank olema võimalikult iseseisev teistest riigistruktuuridest, et teostada oma põhilist ülesannet, hinnastabiilsuse tagamist.

Matti Silla

Saue Vallavolikogu EKRE fraktsiooni liige