Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Miks peetakse laiahaardeliselt tegutsevat Bolti jätkuvalt idufirmaks?

-
14.04.2020
Bolt on tuntud ennekõike umbkeelse taksoteeninduse poolest.
© Uued Uudised

Bolti skandaalse rahaküsimise taustal pärivad paljud, et miks peetakse Bolti endiselt idufirmaks.

Vikipeedia näiteks ütleb, et “idufirma ei ole “päris firma”, kus teatakse, kuidas raha teenida, vaid grupp inimesi, kes alles otsivad selleks võimalusi.

“Idufirmat eristab teistest (alustavatest) firmadest asjaolu, et idufirma toodet või teenust ei ole veel äriliselt tõestatud, puudub väljakujunenud kliendibaas ja ärimudel on pidevas aktiivses arengus ning võib isegi kardinaalselt muutuda protsessi käigus. Idufirma võib tegutseda mis tahes valdkonnas, kuid enamik neist tegutsevad tehnoloogia- või tarkvara-alal, kuna seal on uue toote väljaarendamise kulud teiste tegevusaladega võrreldes väiksemad,” selgitab Vikipeedia. Bolt tundub kõigest sellest juba ammu välja kasvanud olevat.

Kuigi Bolt ei ole enam idufirma nägu, valis Eesti startupijuhtide klubimöödunud aasta 11. detsembril toimunud aastalõpupeol Eesti aasta idufirmaks Bolti – valikut põhjendati sellega, et Bolt on jätkuvalt maailma kalleim Eesti osaühing, mis vahendab sõite 35 riigis enam kui miljardi euro eest aastas. Bolt pakub tööd 1400 inimesele (400 neist Eestis) ja paindlikku teenimisvõimalust miljonile autojuhile maailmas.

Ei tundu, et Bolt alles otsiks võimalusi raha teenimiseks – see-eest on neil käpas seadustest kõrvalehiilimine. Jaanuaris kirjutas Mupo juht Aivar Toompere, et Bolt on suurima rikkumiste arvuga firma.

„Ühistranspordi seaduse nõuetest ja kohustustest on Bolt püüdnud aastaid kõrvale hiilida,“ ütles Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk. „Käesoleva aasta alguses saatsid Bolti süüdistused, mille kohaselt ei täida suur osa Bolti autojuhtidest seadusest tulenevaid nõudeid.”

Etteheidete peale vastas Bolti Balti- ja Põhjamaade valitsussuhete juht Sandra Särav, et  “me üritame olla nii seadusekuulekad, kui vähegi võimalik, aga kui seadus hakkab olema üleliigne, kui paneb kohustusi, mis ei peaks olema infoühiskonnateenuse osutajale, siis me omamoodi üritame selle vastu võidelda.“

Bolti on süüdistatud ka selles, et nende tegevusvaldkondadesse kirjutatud infotehnoloogia valdkonda kasutati tegelikult lihttööjõu sissetoomiseks spetsialistide nime all, näiteks taksojuhtideks.

Nii et Bolti idufirma staatus vajab kindlasti ülevaatamist.