Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Minister Kaimar Karu: riik keskendub turismisektori ja väikeettevõtete toetamisele

-
13.04.2020
Kaimar Karu.
© UU

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar Karu sõnul keskendub riik üha enam turismisektori ja väikeettevõtjate toetamisele, kes on kriisist enim kannatada saanud.

“Praeguses olukorras on väga tugevalt mõjutatud turismisektor ja väikeettevõtjad. MKM töötab Kredexi ja EAS-iga välja uusi meetmeid, kohendab varasemaid meetmeid ja kogub hetkel ettevõtetepoolset tagasisidet,” ütles Karu esmaspäeval toimunud pressikonverentsil.

“Oluline on, et kõik oleks võimalikult lihtne ja võimalikult bürokraatiavaba. Selliselt püüame meetmeid disainida,” toonitas Karu.

Ministri sõnul plaanib Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) laiendada toetuste sihtgruppe ning tööstusele lisandub edaspidi ka teenindav sektor. Samuti plaanib EAS mõnede meetmete puhul omafinantseeringu taseme alandamist ja turismi ärimudeli toetuse muutmist.

“Kredexi meetmete poole pealt vaatame, et oleks tavapärasest soodsamatel tingimustel laenukäendus. See tähendab ka seda, et intressid oleks madalamad, kui need varasemalt on olnud. Käenduse piirmäära lagi, mis oli viis miljonit eurot, on nüüd eemaldatud. Käenduse lagi on tekitanud poleemikat,” märkis Karu.

Kredexi uueks fookuseks on ministri sõnul väikeettevõtjad ning eraldi lähenemine on kokku pandud turimisektorile. “Lisaks, kui Kredexi laenukäenduse meetmed pole piisavad või mingil põhjusel ei sobi, siis EAS eraldab otsetoetusi väiksema käibega ettevõtetele,” ütles minister.

“Otsetoetuste kogusumma EAS-is on 25 miljonit eurot ja maksimaalselt saab üks ettevõte kokku taotleda 800 000 eurot, mis tuleneb EL-i reeglitest. Otsetoetuse maksimum konkreetsele ettevõttele sõltub samamoodi tema tegevusalast. Kompensatsiooniperioodi arvestatakse turismisektorile EAS-i meetmetest 4 kuud ehk siis märtsist juunini,” täpsustas minister.

“Mis puudutab turismisektorit ja eelkõige toitlustusasutusi, siis otsetoetused võtavad arvesse ka varasemat maksukäitumist. Ettevõtted, kes on varasemalt maksnud ümbrikupalku, jäävad suurema tõenäosusega meetmetest välja.”

Otsetoetuste kogusumma ettevõtlustoetuste all on Karu sõnul 10 miljonit eurot. Eraldi on reserveeritud toetused saartele ja Ida-Virumaale.

Sellel nädalal esitab Eesti ühtlasi riigiabi loa taotluse Euroopa Komisjonile.