Ministrid: maale kodu loomise keskne meede on riigipoolne laenukäendus

Majandus,
©UU
Kodu rajamine maale on paljude eestlaste unistus. Pilt on illustratiivne.

Rahvastikuminister Riina Solman, riigihalduse minister Jaak Aab, maaeluminister Mart Järvik ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas leidsid esmaspäeval siseministeeriumis peetud nõupidamisel, et maa maapiirkonda kodu loomise toetamise keskse meede on riigipoolset laenukäendus.

Nõupidamisel nähti keskse meetmena riigipoolset laenukäendust, lisaks kaalutakse muid meetmeid, teatas ministeeriumi pressiesindaja teisipäeval BNS-ile. Esialgu jäi lahtiseks, kas uusi meetmeid rakendada läbi KredExi, Maaelu Edendamise Sihtkapitali või mõnel muul viisil ning see peaks selguma edasise töö käigus. Arutelu jätkub rahandusministeeriumis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mart Järvik rõhutas, et maapiirkondade elujõu taastamine on praeguse valitsusliidu üks peamisi prioriteete. „Oleme omalt poolt ette valmistamas Maaelu Edendamise Sihtasutuse uut strateegiat, mis soodustaks eriti noorte perede maale elama asumist ja sinna oma kodu rajamist koos ettevõtluse alustamisega. Tänane nõupidamine andis väga hea tõuke probleemide kaardistamiseks ning lahenduste otsimiseks ühises koostöös,“ märkis Järvik.

Riina Solman märkis, et noorte perede maale kolimist või sinna elama jäämist takistavad kõige enam probleemid kodu soetamisega. „Uuringute kohaselt soovivad pooled kahe lapsega peredest perelisa,“ ütles minister. „70 protsenti peredest vajaks kolmanda lapse sünni korral suuremat eluaset, kuid vaid kolmandik saaks seda endale lubada. Lasterikka pere vajadusteks sobiva suurusega kinnisvara hind ületab linnapiirkonnas sageli pere laenuvõimekust,“ rääkis Solman. „Meetmed, mis võimaldavad alternatiivina linnast välja kolida, aitaks leevendada pere suurenemist takistavaid eluasemeprobleeme. Paljud tegelikult just eelistaksidki looduslähedasemat keskkonda. Aidates inimestel nende ideaale realiseerida suureneks ka sündimus.”

Jaak Aabi sõnul on oluline, et inimesed koliksid maapiirkondadesse ning elavdaksid kohalikku majandus ja eluolu, kuid selleks on oluline lahendada ka eluasemega seotud murekohad. „Elamispinna soetamine on keerukas ja kulukas protsess, seda eriti noortele. Kui suuremates linnas on see veel võimalik, siis maapiirkonnas on ostmine pangalaenu abil üsnagi võimatu, kuna kinnisvara väärtus ei ole piisav pangalaenu tagatiseks,“ ütles Aab. „Meeles tuleb hoida, et eluaseme soetamine pole ainus probleem. Olulised on ka head palgalised töökohad, lasteaiakohad, koolid, teede olukord jne. 2020. aasta juunis plaanin minna valitsuskabinetti plaaniga, kuidas saaksime soodustada maapiirkondades elamist.”

Senised olulisemad peredele suunatud eluaseme meetmed on olnud KredExi pakutav laenukäendus, mille abil on võimalik laenu saada 10 protsendilise omafinantseeringuga, ning kodutoetus madala sissetulekuga kolme- ja enamalapselistele peredele. Regionaalse suunitlusega eluaseme meetmed hetkel puuduvad.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused