Mõni poliitik unustab võõrtööjõudu taga nuttes ära tööta jäänud inimesed

Eesti, Majandus,
- Updated
©ZUMAPRESS.com/Scanpix

Arusaamatu on olukord, kui üldises kriisis kaotavad paljud kohalikud inimesed töö, kuid samal ajal tuntakse igatsust võõrtööjõu järele.

Eilses Riigikogu infotunnis muretsesid Ukraina lihttööliste piirangute üle maatöödel opositsioonipoliitikud Urmas Kruuse ja Ivari Padar, kuid jäi selgusetuks, kas nad muretsevad ka inimeste pärast, kes selles kriisis töö kaotanud.

Eilne “Aktuaalne kaamera” vahendas, et riigipiiride sulgemise tõttu on Eesti põllumajandusettevõtetel kadunud võimalus värvata võõrtööjõudu, mistõttu võivad lähikuudel jääda loomad hooldamata ja inimesed kodumaise toiduta, nii hindab põllumajandus-kaubanduskoda.

Kuigi töötukassa soovitab tööta jäänud inimestel pakkuda oma abikäsi põllumajandusettevõtetele, ei lähe see asi nii lihtsalt.

Põllumajandus-kaubanduskoda ja taluliit saatsid kolmapäeval valitsusele nõude pikendada Eestis viibivate ajutiste välistöötajate töölubasid, muidu jäävad COVID-19 pandeemia tõttu põllud harimata, loomad hooldamata ja inimesed kodumaise toiduta.

Töötukassa Järvamaa osakonna juhataja Eha Tasang ütles aga, et praegu on Järvamaal 1000 töötut, kellest osa võiks vabalt leida rakendust põllumajanduses.

Nii kutsubki põllumajanduskoda kutsub üles kõiki inimesi, kes soovivad kiiresti tööd leida, pöörduma põllumajandusettevõtete poole.

Kommentaarid

5 commentsOn Mõni poliitik unustab võõrtööjõudu taga nuttes ära tööta jäänud inimesed

 • Avatar

  Pean vist oma algset kommentaari täiendama, ei eeldanud, et seda sügavamalt lahkama hakatakse. Nimelt hoolimata raskest põllutööst oli noortel tööpäev nö 8-17-ni (alustasid ja lõpetasid küll paar tundi varem). Laupäev ja pühapäev oli vaba. Nii et töö raskusest hoolimata ei murdnud see konti ja pärast pooleaastast tööd sai teisel poolaastal lihtsalt ringi reisida. Ja raha jäi tuhandetes eurodes veel varuks. Ise olen käinud lapsepõlves suurfarmis karjakuks ja Eesti iseseisvuse taastudes talus sulaseks, tehes kõiki laudatöid paarikümnepealises laudas. Peremehega sain hästi läbi ja ega ma toona raha pärast maal elanudki aga kui kanda taoline töörütm üle tänase suurfarmi oludesse (sest väiketalud on hävitatud), siis teaksin juba arvestada, et kogu mu ööpäev, nädalad ja kuud tiirleks ümber laudaelu. Vahepeal käid vaid kolhoosiaegses kortermajas magamas ja söömas. Muuks eluks päeva killustatuse tõttu aega ei jäägi. Sellist sunnismaisust trööstitus tööstusmaastikus noor eestlane lihtsalt ei taha. Farmiomanikud ise endale ka ei taha. Sellepärast tulekski palka maksta, mis võimaldab pärast teatud tihedamat tööperioodi inimesel ka oma elu elada. Siinkohal olen loomulikult nõus, et riik ei peaks turgu solkima odava Ida-Euroopa köögivilja ja Läti piimaga. Seepärast soovitaks Eesti farmeritel nõuda valitsuselt omamaise tootja kaitsmist, mitte välistööjõu sissevedamist. Aga mida suurfarmerid kindlasti nõudma ei hakka, on väiketalude taastamine. Ometi oleks just väiketalud, mitte hiigelrobotfarmid ja kanalad, järjepideva maaelu garandiks.

 • Avatar

  Mind hämmastab eesti kurgi hind. Sel talvel oli kõige soojem järelikult kütte peale ei kulunud energiat nii palju kui külmadel talvedel. Aga milline oli kurgi hind sealsamas Luunja kasvanduse ķörval poes. Transpordi peale kuluv summa ei saa enam väiksem olla aga vaatamata sellele onLuunja kurk 5.euri ja samas kõrval on soome kurk 2.5 euri seal sees transport, maksud lisaks inimlik palk. KUIDAS nii ???

 • Avatar

  Ka mina räägin imelise loo.
  Psühhoneuroloogiahaiglas, seal Hipoka kõrval olid kunagi ka tootmistsehhid. Ullikesed vihtusid erilise ja imelise innuga tööd teha, kui öeldi, et nende toodang läheb “välismaale”.
  Nagu Enriko jutt- kui “oma pere noored” käisid kängurutemaal rasket tööd tegemas ja said tervelt paar tuhat dollarit kuus!?
  Imeline on see, et selleks, et teha hirmrasket tööd ja saada kuus 1100 EUR mis on 2000 AUD.
  Aga said kiita!
  Mingite uute aegade valguses…
  Kurb, kui peetakse edulooks imelugu, milles Eesti noored teisel pool maakera 1100 EUR eest kuus mustatöölistena rügavad.
  Tõepoolest imeline.

 • Avatar

  Lgp Enriko. Ka mul on imelugu rääkida. Nimelt, Austraalia hoiab oma piirid imporditava kauba suhtes kontrolli all nagu ka Soome, tarbides seega võimalikult palju oma ehk kohalikku toodangut. Meie riik laseb kõik odava kauba ilma kontrollimata sisse nt Poolast, mida toodetakse Ukraina tööjõuga. Lisaks veetakse meile Euroopa ületoodang. Ega Eestit niisama Euroopa toidu prügimäeks nimetata. Ainuüksi riikide vahelised toetused on võrreldes meie ja Lääne-Euroopaga mitmekordse erinevusega. Kogu selle kammaijaaga peab Eesti talunik konkureerima. Teie tublid noored olid Austraalias ju ka võõrtööjõud. Võõrtööjõud on kohapeal, ei nurise, sest ta tuli ju tööd tegema! Meil siin, aga võitlen aastast-aastasse “oma” inimestega, selgitamaks, et saaki on vaja korjata ka jaanipäeval ning maasikas läheb punaseks töötaja sünnipäevast vaatamata ja ripsmete ning küüntehoolitsused võiksid kuumalaine võrra oodata, sest kurk tahab korjamist jne jne… Kõige suurem probleem on just hooajatöölistega. Olen üle elanud 2008a kriisi ja tean, millest räägin. OLEN PÕLLUMEES! Minu töölised on alati saanud oma tööle väärilise palga!!!

 • Avatar

  Mul on rääkida imelugu. Nimelt käisid oma pere noored paar aastat tagasi Austraalias ja tegid ilma nurinata sealsetes farmides rasket põllutööd. Mõistatage, ‘talunikud’, kuidas see võimalik oli – ‘laiskade’ eestlaste puhul? Väga lihtsalt, noortele maksti raske töö eest paartuhat dollarit kuus per nase. Ja nad said ka kiita, mitte ei sõimatud loodriteks. Nii et ehk alustaks Eestisse võõrtööjõu nõudjad esmalt töötingimuste ja normaalse palga tagamisest? Või kui tasuta sissetoodav Poola kartul ja Läti piim segavad kohalikele normaalse palga maksmist, ehk nõuaksite turu solkimise lõpetamist? Uued ajad on tulekul. Praegu on just õige aeg taguda tulist rauda ja nõuda autonoomse isemajandamise võimaldamist. Multikulti ja globaalmajandus ist kaputt (või vähemalt tõestanud oma haavatavust/ohtlikkust).

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused