Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pariis kutsub üles lõpetama Navalnõi pärast Saksamaa ja Gazpromi ühisprojekti Nord Stream 2

-
01.02.2021
Skandaalne objekt Nord Stream 2. (Foto: Scanpix)

Prantsusmaa kutsus esmaspäeval Saksamaad loobuma protestiks Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi vahistamise vastu Nord Stream II torujuhtmeprojektist Venemaaga.

“Oleme alati öelnud, et meil on selles kontekstis selle projekti suhtes väga suured kahtlused,” ütles Prantsuse Euroopa asjade aseminister Clement Beaune raadiousutluses. Vastuseks küsimusele, kas Prantsusmaa soovib, et Berliin projektist loobuks, vastas Beaune: “Tõepoolest, oleme seda juba öelnud.”

Saksa kantsler Angela Merkel toetab projektiga edasiliikumist ning ligi aastaks USA sanktsioonide tõttu katkenud töö jätkus detsembris.

Beaune ütles usutluses raadiojaamale France Inter, et Euroopa liidrid kaaluvad seoses Vene võimude jõumeetmetega opositsiooni vastu Moskva suhtes uusi sanktsioone.

“Sanktsioonid on juba kehtestatud, kuid on selge, et neist ei piisa,” ütles Beaune. “Teiste seas on kaalumisel Nord Streami projekt, kuid on selge, et see on Saksamaa otsus, kuna torujuhe asub Saksamaal.”

Kõnealust projekti on varem kritiseerinud nii Ida-Euroopa riigid, Trumpi-USA kui ka paljud Euroopa Liidu tegelased, ent Saksamaa on oma majandusliku kasu huvides projektiga jätkanud. Kritiseerijad rõhutavad, et Nord Stream 2 võib seada Lääne-Euroopa suurde sõltuvusse Venemaa gaasist ja mõjutada seeläbi Berliini julgeolekulisi otsuseid, eriti NATO 5. paragrahvi osas.

Nii Saksamaal kui ka mujal Lääne-Euroopas on mõjuvõimsad jõud, kes kallutavad riike koostööle Venemaaga. Saksamaal on selliseks persooniks endine kantsler Gerhard Schröder, kes on ka gaasijuhet Nord Stream 2 rajava konsortsiumi North European Gas Pipeline Company nõukogu esimees.