Rahandusministri nõunik Lasse Lehis: Eestis on renditööjõu olukord kohati orjapidamise mõõdu võtnud

Majandus,

Äripäeva raadio saates “Poliitikute töölaud: kui renditööjõu maksudega nihverdatakse” sel teemal vestlemas käinud rahandusministri nõunik Lasse Lehis tõi muu jutu seas välja kaks valupunkti: ukrainlaste kohatise orjatööjõu staatuse ja Eesti demograafilise olukorra kardetava halvenemise.

Lasse Lehise sõnul on renditööliste elamisväärsed tingimused kogu Euroopa valuteema ja seda ei tohi taandada tööinimeste endi nõusolekule elada teenistuse nimel kasvõi haagises. “Eestis on renditööjõu olukord kohati orjapidamise mõõdu võtnud,” nentis ta. “Sellistes tingimustes ei tahaks eestlased ise olla ega ka oma koera pidada.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nõunik ütles, et mingites piirides on tööandjate poolne kulude kokkuhoid aktsepteeritav, kuid Eestis on kohati piiridest üle mindud ja on juba küllat neidki juhtumeid, kus võõrtöölistele pole ka palku välja makstud. Et sellistest juhtumistest üha rohkem kuuleb, ei pruugi siiski tähendada olukorra halvenemist, vaid seda, et pärast esimesi juhtumeid on info õigluse otsimise võimalustest võõrtööliste seas rohkem liikuma läinud.

Renditööjõu vahendamise kontekstis ütles Lasse Lehis, et ukrainlaste jaoks on vastutusahel liiga keeruline ja neil pole seni piisavalt selgust olnud, kellelt saamata jäänud raha küsida või millise riigiasutuse poole abi saamiseks pöörduda.

Rahandusministri nõunik täpsustas, et kogu võõrjõuteema puhul on lisaks piirangutest kõrvalehiilimisele ja saamata maksutulule probleem ka rahvusriigi demograafilise olukorra halvenemises, mis tähendab, et Eesti immigratsioonipoliitika peabki konservatiivne olema.

“Ühiskonnas on see kartus, et kui ukrainlasi siin liiga palju vabalt liigub, siis vähemalt osa neist kinnitab siin kanda ja toob ka pere kaasa – kui nad lülituvad sotsiaalkindlustussüsteemi, siis suureneb võimalus, et nad jäävadki siia,” märkis Lasse Lehis eestlaste Soome siirdumisele tuginedes.

Ta tõi välja teisegi ohuteguri: “Ukrainlaste siiajäämine tekitab järelkasvu vene koolidele – nad ei hakka eestlastega inglise või eesti keeles suhtlema,” hoiatas nõunik, viidates sellele, et vene keelt vabalt valdavad ukrainlased saavad sellega siin probleemideta hakkama, sest Eesti ühiskond ja eriti töökeskkond on juba tugevalt venekeelsed, ja seda just arenenumas pealinna ja Põhja-Eesti piirkonnas.

Lasse Lehis ütles kokkuvõtvalt, et parim lahendus oleks see, kui ukrainlased saaksid Ukrainas ja eestlased Eestis inimväärset palka.

Rahandusministeerium käis renditööjõu maksustamise probleemi lahendamiseks välja idee, et kui renditööjõudu vahendav firma jätab maksud maksmata, saab maksuhaldur järgmise sammuna pöörduda tööjõudu kasutanud ettevõtte poole. Saates arutasid tööandjate keskliidu analüütik-nõunik Raul Aron ning rahandusminister Martin Helme nõunik Lasse Lehis saatejuht Eliisa Matsalu vahendamisel selle üle, kuidas olukorda lahendada ja kes peab renditööjõu kasutamisel maksude laekumise eest vastutama.

One commentOn Rahandusministri nõunik Lasse Lehis: Eestis on renditööjõu olukord kohati orjapidamise mõõdu võtnud

  • Avatar

    Olgem ausad, samasugune orjapidamine Ukrainast pärineva odavtööjõu suhtes toimub isegi Taanis, Rootsis jms. “tsivileeritud” riikides. See on praeguseks Euroopa-mastaabis probleemiks kujunenud, ehkki ilmneb peamiselt siinkandis, Ukrainale lähemal. Millal hakatakse rääkima Ukrainast pärineva orjatööjõu kohustuslikus korras liikmesriikide vahel ümber jagamisest sarnaselt Aafrika paadipõgenike ümberjagamisele?

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused