Raul Siem: reaalajamajandus võimaldab ettevõtjal keskenduda tugitegevuste asemel äriajamisele

Majandus,
©Uued Uudised
Minister Raul Siem.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem ning majandus- ja taristuminister Taavi Aas kinnitasid reaalajamajanduse visiooni aastateks 2021-2027, mille eesmärk on ettevõtja ja riigi vahelises suhtluses liikuda senisest aruandluspõhisest infovahetusest andmepõhisele ning seeläbi vähendada ettevõtja halduskoormust ja bürokraatiat.

Minister Raul Siemi sõnul tähendab ettevõtjaks olemine täna lisaks äriajamisele ka hulgaliselt erinevate tugitegevustega tegelemist, näiteks riigile käsitsi info sisestamine ja aruannete esitamine ning muu paberimajandus. „Reaalajamajandus toimib ökosüsteemina, kus ettevõtjad ei pea tegelema selliste liigsete administratiivsete tegevustega, vaid saavad keskenduda lisandväärtuse kasvule, innovatsioonile, uute toodete või teenuste loomisele ja uutele eksportturgudele sisenemisele,“ ütles Siem.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Reaalajamajandus muudab andmete tehnilist vormi, mitte sisulist olemust, samuti nende sisestamise, edastamise ja vahetuse viisi. „Ettevõtja ei pea enam käsitsi veebikeskkondades andmeid sisestama, või täitma ja saatma paber- ja PDF dokumente ja aruandeid. Andmed hakkavad liikuma vajaduspõhiselt ja automatiseeritult ettevõtja süsteemidest nõusoleku alusel otse riigile,“ lisas Siem.

Reaalajamajanduse kontseptsiooni elluviimist on juba era- ja avaliku sektori koostöös alustatud. Näiteks läbi e-arvete esitamise võimaldamise, lisaks saab Maksu- ja Tolliameti ning Statistikaameti koostöös elluviidava Aruandlus 3.0 projekti senise töö tulemusel tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni esitada üle x-tee täisautomaatselt.

Taavi Aasa sõnul on reaalajamajanduses oluline rõhk piiriüleselt toimivate teenuste loomisel ja erinevate riikide ühistes kokkulepetes ja eesmärkides. „Juba täna tehakse seda Baltimaade ja Poola vahel e-veoselehe piiriülese lahenduse loomisel, et kiirendada ja parendada maanteetransporti. Me peame olema Euroopa Liidus eesrindlik piiriüleste teenuste ja standardite loomisel ning kasutusele võtmisel, et meie ettevõtjad saaksid lihtsalt äri ajada mitte ainult Eesti piires, vaid ka piiriüleselt teistes riikides.“

Reaalajamajanduse lahendusi kasutades ei lõigata ettevõtjat, riiki, asutusi ära varasemalt kasutusel olnud lahendustest, st masinloetavaid andmeid on lihtne muuta vajadusel paber- või PDF dokumendiks ja vastupidi, kui tuleb ajada asju riikidega, kus masinloetavad dokumendid ei ole veel jõudnud kujuneda ühiskondlikuks normiks. Eesti reaalajamajanduse visioon ja eesmärgid on kooskõlas Põhjamaade ülese reaalajamajanduse eesmärkide ja põhimõtetega.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused