Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Reformierakonna valitsuse põhjustatud hinnatõusu tõttu kavatseb suur osa inimesi hakata poes käima Lätis

-
03.01.2024
Makustõus puhub taas hoo sisse piirikaubandusele
© Scanpix

Citadele panga uuringust selgub, et suur osa Eesti inimesi plaanib käibemaksu tõusu tõttu Lätti ostlema minna.

1. jaanuarist tõusis Eestis käibemaksumäär senise 20 protsendi asemel 22-ni. Sellest tulenevalt tellis Citadele pank uuringu, milles otsiti vastust küsimusele, kas käibemaksu tõusust tulenevalt plaanitakse varasemast enam naaberriikidesse ostlema minna.

Ligi pooled ehk 47 protsenti vastanutest vastasid, et nad pole selle peale mõelnud. Inimestest, kes selle küsimuse üle eelnevalt juurelnud olid, vastas 59 protsenti, et ei plaani naaberriikidesse käibemaksu tõusu tõttu ostlema minna, ning 41 protsenti vastanutest on plaani valmis mõelnud.

Inimestest, kes varasemalt käibemaksu tõusust tingitud naaberriikides enam ostlemise küsimuse peale mõelnud oli, plaanib Soomet külastada kaks protsenti vastanutest, Lätit 21 protsenti vastanutest ning nii Soomet kui ka Lätit 18 protsenti vastanutest. Uuringust paistab silma, et sellest aastast lõunanaabri juurde osturetkedele minejate seas on kaks korda suurem hulk mehi kui naisi.

Selgub, et Valgamaa inimeste seas läheb uuel aastal tihedaks üle piiri käimiseks, nimelt plaanib sel aastal ligi kaks kolmandikku Valgamaa inimestest Lätti ostlema minna. Valgamaale järgnevad Rapla- ja Pärnumaa, kus ligi kolmandik inimestest plaanib varasemast enam Lätti ostlema minna.

Harjumaa inimestest plaanib Soomes ja Lätis käibemaksu tõusu tõttu varasemast enam ostelda 29 protsenti inimestest ning Tartumaal on sama osakaal 20 protsenti.

Citadele panga tellitud uuringu viis kolmes Balti riigis läbi uuringufirma Norstat, kokku küsitleti igas riigis 1000 inimest.

Aastatel 2015 – 2019, mil valitsus tõstis alkoholi, kütuse ja tubakaaktsiisi, reageerisid Eesti inimesed samuti jalgadega. Kuna poes hakati käima Lätis, kus maksud olid madalamad, kaotas Eesti riik sadu miljoneid eurosid potentsiaalset maksutulu. Sele raha eest oleks saanud suurendada 100 euro võrra pensioneid ja ehitada valmis suure osa Tallinn-Tartu neljarealisest maanteest.