Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riik laseb käiku 2-miljardise majandusmeetmete paketi ja peatab teise pensionisamba sissemaksed

-
19.03.2020
Valitsuse majandusmeetmete paketi eesmärk on leevendada kriisi kõige keerulisemat algfaasi ning tagada majanduse toimimine ja taas kasvule pööramine.
© Uued Uudised

Koroonaviiruse mõjude leevendamiseks mõeldud majandusmeetmete paketi suuruseks on 2 miljardit eurot, mis moodustab ligi 7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ühtlasi peatab riik ajutiselt teise samba sissemaksed.

Paketi eesmärk on leevendada kriisi kõige keerulisemat algfaasi ning tagada majanduse toimimine ja taas kasvule pööramine, ütles peaminister Jüri Ratas neljapäevasel pressikonverentsil.

Riigi vahendid suunatakse ettevõtete toetamiseks Kredexi ja Maaelu Edendamise SA kaudu, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Muu hulgas peatab riik ajutiselt kogumispensioni teise samba sissemaksed.

Kredexi pakutavate meetmete seas on juba väljastatud pangalaenude tagasimaksegraafikute leevendamiseks pakutav laenukäendus summas 1 miljard eurot. Käenduste realiseerimise ülemmäär on 600 miljonit eurot.

Kredex annab laenule käenduse, kui pank leevendab olemasoleva Kredexi poolt tagamata pangalaenu tagasimaksegraafikut. Maksimaalne käendussumma on 5 miljonit eurot ettevõtte kohta. Võimaluse korral taastatakse fikseeritud käendus või tõstetakse käendusmäära suuremaks kui 80 protsenti tagatavast kohustusest.

Samuti annab Kredex käibelaenu summas 500 miljonit eurot. Kredex annab ettevõttele käibelaenu koroonapuhangust tingitud likviidsusprobleemide ületamiseks, sealhulgas vajaduse korral pangalaenu maksete tasumiseks. Maksimaalne laenusumma on 5 miljonit eurot ettevõtte kohta. Intress on ligikaudu 4 protsenti aastas.

Kredex annab paketi raames ka investeerimislaenu summas 50 miljonit eurot. Kredex annab ettevõttele investeerimislaenu, et ära kasutada nii koroonaviiruse levikust tulenevalt tekkinud kui ka teisi uusi ärivõimalusi. Maksimaalne laenusumma on 5 miljonit eurot ettevõtte kohta. Intress on ligikaudu 4 protsenti aastas.

Töötukassa nõukogu jõudis kolmapäeva õhtul kokkuleppele, et raskustes ettevõtetes koondamise vältimiseks plaanib töötukassa hüvitada kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast. Meetme maht on 250 miljonit eurot.

Toetust saab iga kvalifitseeruv tööandja kasutada kahe kuu osas perioodil märts kuni mai. Toetust makstakse iga toetust vajava töötaja kohta ühes kuus kuni 1000 eurot brutosummana.

Toetust makstakse arvestusega üldjuhul 70 protsenti töötaja eelmise 12 kuu brutopalgast, millele lisandub tööandja poolt töötajale makstav töötasu vähemalt 150 eurot brutosummana. Töötukassa ja tööandja tasuvad töötasult ja toetuselt kõik tööjõumaksud.

Märtsist maini hüvitab riik töötaja esimesed kolm haiguspäeva kõikide töövõimetuslehtede osas.

Maaettevõtted saavad pöörduda Maaelu Edendamise Sihtasutuse poole kuni 50-miljonise käenduse, kuni 100-miljonise käibelaenu või kuni 50-miljonise maakapitali saamiseks.

Füüsilisest isikust ettevõtjatele viiakse sisse avansilise sotsiaalmaksu abimeede.

Riik kompenseerib märtsis-aprillis toimuma pidanud, kuid COVID-19 tõttu ära jäänud kultuuri- ja spordiürituste otseste kulude osa kuni 3 miljoni euro ulatuses.

Valitsuse liikmed toetasid rahandusministri ettepanekuid peatada riigi poolt maksuintresside arvestamine kaheks kuuks ning võimaldada maksuvõlgade ajatamine praegu kehtivast madalama intressiga.

Rahandusminister sai ülesande algatada riigi 2020. aasta lisaeelarve eelnõu koostamise ning esitada lisaeelarve eelnõu valitsuskabineti nõupidamisele arutamiseks ja otsustamiseks hiljemalt 16. aprillil. (BNS)