Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaa majanduse kohale kogunevad tumedad pilved

-
09.09.2019
Saksamaa majandus on nagu Merkel Hiina visiidi ajal – Hiina seisab, Saksamaa ei suuda püsti olla.
© EPA/Scanpix

Saksamaa tööstus on sattunud 2009. aasta globaalse majanduskriisi järgselt sügavaimasse madalseisu ja ähvardab tõmmata endaga langusesse kogu Euroopa majanduse.

Maineka majandusuuringute instituudi Ifo sõnul on Saksamaa töötleva tööstuse ettevõtluskeskkonna näitaja juulist alates vabalanguses, põhjuseks globaalsed kaubanduskonfliktid ja usalduse vähenemine. Ja see ei puuduta sugugi ainult autotööstust. Enam kui 80% Saksamaa tehastest seisab silmitsi probleemidega ning paljud ettevõtted on juba lühendanud töötajate tööaega ja andnud kasumihoiatusi.

Ifo presidendi Clemens Fuesti sõnul võib praegust seisu võrrelda 2009. aasta algusega. „Kõik probleemid jooksevad praegu kokku. Selleks on Hiina, selleks on kasvav protektsionism, selleks on tarnete katkestamine ülemaailmsetele tarneahelatele,“ ütles Fuest.

Ehkki kogu maailm jälgib hinge kinni pidades USA ja Hiina kaubandusvaidlusi, mõjutab see tegelikult töötlevat tööstust üle kogu maailma. Töötleva tööstuse tarneahelad moodustavad piirideülese terviku ja seetõttu on pea võimatu, et otsade kokku tõmbamine mingi riigi töötleva tööstuse harus ei mõjutaks sama tööstusharu teistes riikides. Ja Saksamaal moodustab ligi 20% riigi majandusest töötlev tööstus.

Selle aasta teises kvartalis kahanes Saksamaa sisemajanduse kogutoodang 0,1%. Ent üha enam märke viitab sellele, et ka kolmas kvartal kordab kahanemistrendi. Kui see juhtub ja kaks järjestikust kvartalit on negatiivse tulemiga, siis võib öelda, et Saksamaa on ametlikult majanduslanguses.

Juulis toimunud 2,2% langus Saksamaa jaekaubanduses viitab omakorda sellele, et inimeste kulutused, mis II kvartalis sisuliselt ei tõusnud, ei paku ka III kvartalis majandusele otsustavat tuge. Ehk teisisõnu, tarbijate kulutused, mis moodustavad umbes poole Saksamaa SKT-st, on tunduvalt vähenemas.

II kvartalis andis Saksamaa majandusele tugeva löögi ka Brexit, kuna enne 29. märtsi Brexiti tähtaega vähenes import Saksamaalt. Suurbritannia firmad soovisid leppeta lahkumise ootel täita oma ladusid, juhuks kui importimine pärast Brexitit peaks osutuma keerulisemaks. Kuid kohe pärast märtsikuise Brexiti tähtaja edasilükkumist lasid Briti ettevõtjad oma laovarud käiku ja Saksamaa eksport Suurbritanniasse kannatas.

Saksamaa eksport Hiinasse on samuti kahanemas ja kui USA president Donald Trump viib aasta lõpuks täide oma lubaduse kehtestada importautodele tollitariifid, siis on Saksamaa üks riikidest, keda see tõsiselt puudutab.

Allikad: The Telegraph, Forbes

Refereeris Triin van Doorslaer